Politika smirivanja agresora može izgledati kao „lakši put“, ali će slomiti SAD i saveznike, a Vladimir Putin će napredovati ka granicama NATO-a, rekao je ministar spoljnih poslova Poljske Radoslav Sikorski, koji je govorio na skupu Atlantskog saveta u Vašingtonu.
Sikorski je naglasio da, iako je na čelu poljske diplomatije, ima svoje razloge da vidi da Sjedinjene Države ostaju jaka i samouverena sila. On je precizirao da je reč o svojoj supružnici, koja je državljanin SAD (američka novinarka En Eplbaum), kao i o njegovom sinu koji služi vojsku SAD.
„Shvatam da umirenje može izgledati kao lakši put. Ali to je zaista ćorsokak. Bojim se da će naša zajednica demokratija početi da se raspada, ako se Amerika ne udruži sa Evropom da omogući ukrajinsku pobedu. Saveznici će početi da traže druge načine da osiguraju svoju bezbednost, a neki od njih će posegnuti za vrhunskim oružjem“, rekao je Sikorski.
On je upozorio da će Putin dalje napredovati ka granicama NATO-a, ako Rusija ne bude zaustavljena u Ukrajini. Međutim, rekao je, dobra vest je da će Putin preduzeti takve korake tek kada pomisli da može da se izvuče. Po mišljenju Sikorskog, rat u Ukrajini je „šokantan trenutak“ u svetskoj istoriji.
„Na nama je da izaberemo da li želimo da sami oblikujemo istoriju ili da je pustimo da oblikuju drugi u Moskvi, Teheranu, Pekingu. Poraz Putina je prava stvar u najširem smislu te reči, moralno je utemeljen, strateški mudar, vojno opravdan i ekonomski koristan. Ovo preovlađuje nad politikom i važnije je od pristrasnosti“, rekao je Sikorski, još jednom pozivajući Kongres da donese paket pomoći Ukrajini.
On je napomenuo da je ovaj paket pomoći, u stvari, investicija u američku industriju, jer će 90 odsto sredstava ostati u SAD. U tom kontekstu, on je skrenuo pažnju na izveštaj istraživačkog centra American Enterprise Institute koji pokazuje da će sredstva iz paketa biti isporučena proizvođačima oružja u 31 državi, kako onima kojima vladaju demokrate, tako i onima u kojima republikanci imaju moć.
U februaru je Bela kuća zvanično priznala da se nacionalna bezbednost SAD suočava sa pretnjom antisatelitskog programa razvijenog u Rusiji. Američka administracija je uverila da pažljivo prate ruske aktivnosti i da situaciju doživljavaju veoma ozbiljno.
Kasnije je američki predsednik Džo Bajden rekao da Rusija ne predstavlja nuklearnu pretnju Americi ili drugim zemljama i da američke obaveštajne službe nemaju potvrdu da je Kremlj doneo odluku o postavljanju dotičnog sistema.