Vašington post: Viši ukrajinski oficir je koordinirao eksplozije Severnog toka

Vašington post: Viši ukrajinski oficir je koordinirao eksplozije Severnog toka

Ukrajinski vojni oficir koji je služio u nacionalnim snagama za specijalne operacije odigrao je ključnu ulogu u napadu visokog profila na ruske gasovode Severni tok u jesen 2022. godine, izvestio je u subotu Vašington post, pozivajući se na svoje izvore među ukrajinskim i drugim evropskim zvaničnicima kao kao i „ljude upućene u detalje tajne operacije“.

Identifikovan kao Roman Červinski, ukrajinski pukovnik (48), navodno je bio odgovoran za upravljanje logistikom i podršku sabotažnom timu od šest osoba koji je izveo napad, saopštio je VaPo. Taj čovek je navodno imao duboke veze sa ukrajinskim obaveštajnim službama i vojskom.

On je navodno služio u jedinici Snaga za specijalne operacije odgovornoj za koordinaciju sabotažnih i subverzivnih aktivnosti na teritorijama pod kontrolom ruskih snaga. Oficir je takođe bio na visokim pozicijama u ukrajinskoj vojnoj obaveštajnoj službi i službi nacionalne bezbednosti (SBU) i bio je „lično blizak ključnim vojnim i bezbednosnim liderima“, navode američki mediji.

Červinski je izveštavao general-majora Viktora Hanuščaka, koji je, zauzvrat, direktno komunicirao sa najvišim vojnim komandantom Ukrajine, generalom Valerijem Zalužnim, navodi VaPo.

Oficir nije vodio sabotažnu operaciju Severnog toka, izvestio je VaPo, dodajući da on takođe nije delovao sam i nije bio odgovoran za njeno planiranje, već je samo delovao po naređenjima viših ukrajinskih zvaničnika koji su izveštavali Zalužnog.

Sam Červinski je preko svog advokata negirao bilo kakvu ulogu u sabotaži. „Sve spekulacije o mojoj umešanosti u napad na Severni tok širi ruska propaganda bez ikakvog osnova“, rekao je on u pisanoj izjavi američkim medijima. Policajac je uhapšen u aprilu 2023. godine pod optužbom da je zloupotrebio vlast u drugoj ukrajinskoj obaveštajnoj operaciji. Čovek je tvrdio da je njegovo hapšenje politički motivisano i optužio je visoke zvaničnike u administraciji predsednika Vladimira Zelenskog, uključujući njegovog glavnog savetnika Andreja Jermaka, da su ruski „špijuni“.

U avgustu su nemački mediji objavili da svi dokazi u slučaju sabotaže Severnog toka upućuju na Ukrajinu. Oni koji su upoznati sa istragom „smatraju tragove [koji ukazuju na] Ukrajinu posebno ubedljivim“, rekao je tada nemački emiter ZDF, dodajući da „nema pouzdanih dokaza“ koji bi sugerisali da bi Rusija mogla da stoji iza napada.

Gasovodi Severni tok 1 i 2, izgrađeni za isporuku ruskog prirodnog gasa u Nemačku, uništeni su podvodnim eksplozijama kod danskog ostrva Bornholm u septembru 2022. Zapadni mediji su od tada više puta izveštavali da dokazi pronađeni u ovom slučaju ukazuju na Ukrajinu. Kijev je negirao svoju umešanost u incident.

Napad je navodno izvela grupa diverzanata koji su iznajmili jedrilicu ‘Andromeda’ koristeći lažni pasoš. Brod je tada, kako se izveštava, korišćen za transport eksploziva do mesta eksplozije. Prema avgustovskom izveštaju nemačkih medija, grupa koja je iznajmila jahtu bila je u Ukrajini pre i posle eksplozije.

Iako je nekoliko evropskih zemalja, uključujući Nemačku, Švedsku i Dansku, pokrenulo istragu o incidentu, zvaničnici do danas nisu potvrdili ili demantovali nijednu od tvrdnji medija o identitetu navodnih počinilaca.