„Apsolutna većina Ukrajinaca, više od 90 odsto ispitanika, veruje u pobedu u ratu, 77 odsto – veruje, 15 odsto – pre veruje. Samo 4 odsto ne veruje u ukrajinsku pobedu“, rekao je analitičar.
Anketa je uključivala i pitanja o trajanju rata: do kraja godine, na 1-2 godine, na 3-5 godina.
Prema rečima Suharine, među onima koji veruju u pobedu Ukrajine, 31% veruje da će se to desiti do kraja ove godine, 34% kaže da će se to dogoditi u roku od 1-2 godine, a 7% kaže da će se to dogoditi u 3-5 godina, a 23% ispitanika nije odgovorilo.
Prema njegovim rečima, na pitanje „Šta se može smatrati pobedom“, nešto više od petine ispitanika govori o pobedi u ratu kao o nečemu što uključuje određene teritorijalne gubitke. 3% ispitanika kaže da pobeda znači kraj rata, u stvari status kvo koji postoji sada, kada je okupirana većina oblasti Herson, Lugansk, Donjeck i deo Harkovske oblasti. 7,5% ispitanika kaže da je pobeda u ratu situacija 23. februara, odnosno okupirani Donbas, okupirani Krim, ali je ostatak teritorije Ukrajine slobodan. Obnavljanje ukrajinskog suvereniteta na celoj teritoriji Ukrajine, isključujući Krim, 9% ispitanika smatra pobedom.
„Ali većina i dalje govori o potpunoj restauraciji ukrajinskog suvereniteta nad celom teritorijom Ukrajine, odnosno 55 odsto govori o obnovi ukrajinskog suvereniteta nad celom teritorijom Ukrajine kako je predviđeno Ustavom i onim što je postojalo pre 2014. Nešto više od 20% ide još dalje i kaže da bi pobedom u ratu smatrali uništenje ruske vojske i rušenje vlasti u Rusiji ili raspad Rusije kao države. To je ako govorimo o ratu i onome što ljudi očekuju“, rekla je Suharina.
Anketu je sprovela Fondacija za demokratske inicijative Ilka Kučeriva zajedno sa Sociološkom službom Centra Razumkov, uz bespovratnu podršku Univerziteta u Bremenu i Međunarodne fondacije za renesansu, 5-12. avgusta 2022. godine u 112 naseljenih mesta (57 gradskog tipa). i 55 naselja ruralnog tipa) u Vinici, Volinju, Dnjepropetrovsku, Žitomiru, Zakarpatju, Zaporožju, Ivano-Frankovsku, Kijevu, Kirovogradu, Lavovu, Nikolajevu, Odesi, Poltavi, Rivneu, Sumi, Ternopolju, Harkovskom, Černjikovu, Černjijevu, K. Černovci i grad Kijev (u Zaporoškoj, Nikolajevskoj, Harkovskoj oblasti – samo na teritorijama koje kontroliše ukrajinska vlada i gde se neprijateljstva ne vode). Intervjuisano je ukupno 2.024 ispitanika starosti 18 i više godina. Teorijska greška uzorkovanja ne prelazi 2,3%.