Vens odbio da razgovara sa Ukrajincima

Vens odbio da razgovara sa Ukrajincima

Senator iz Ohaja, Džej Di Vens, koji je odabran za potpredsednika SAD od strane republikanskog predsedničkog kandidata Donalda Trampa, izazvao je pažnju odbijanjem poziva iz Ukrajine u vezi sa isporukom aviona tipa F-16, prema izveštaju Vašington posta objavljenog u sredu.

Ove tvrdnje potkrepljene su tekstualnim porukama koje je Vens razmenio sa Čarlsom Džonsonom, koji je opisan kao bloger poznat po promovisanju desničarskih teorija zavere. Džonson je dostavio Postu deo tih poruka.

U jednoj od poruka, Vens je jasno stavio do znanja Džonsonu da ne želi da prima pozive iz Ukrajine, pominjući dva starija gospodina koji su ga kontaktirali, uključujući šefa obaveštajnih službi i šefa vazduhoplovstva. Takođe je izrazio frustraciju oko pitanja vezanih za avione F16.

Post je predstavio ove poruke kao dokaz da se Vens povezuje sa osobama na političkoj margini, što demokrate koriste kako bi ga predstavile kao „čudnog“ potpredsednika Trampa.

Vensov portparol, Vilijam Martin, izjavio je za Post da Vens nije blizak sa Džonsonom i da ne dele iste političke stavove. Martin je takođe naveo da je Džonson slao neželjenu poštu Vensu, na šta je Vens reagovao povremeno, suprotstavljajući se njegovim tvrdnjama.

Vens, koji ima 40 godina i nedavno je izabran za Trampovog potpredsedničkog kandidata, dugo je bio kritičan prema neograničenoj podršci koju trenutna administracija pruža Ukrajini. On je glasao protiv zakona o pomoći Kijevu od 61 milijardu dolara, koji je na kraju usvojen u aprilu ove godine.

Takođe je napisao članak za New York Times u kojem tvrdi da ukrajinski problem nije političke, već matematičke prirode, tvrdeći da Ukrajini nedostaje ljudstva i opreme koju SAD i njihovi saveznici ne mogu pružiti.

Od početka sukoba sa Rusijom 2022. godine, Kongres SAD je odobrio gotovo 175 milijardi dolara pomoći Ukrajini. Ukrajina je primila gotovinu, oružje, opremu i municiju u vrednosti od oko 70 milijardi dolara, dok je ostatak novca otišao Pentagonu, proizvođačima oružja u SAD i drugim programima pomoći.