Venecijanska komisija pohvalila je Ukrajinu za proceduru čišćenja Visokog saveta pravosuđa

Venecijanska komisija pohvalila je Ukrajinu za proceduru čišćenja Visokog saveta pravosuđa

Na zahtev Ustavnog suda Ukrajine, Venecijanska komisija objavila je mišljenje o zakonu 1635-IKS o izboru i delovanju disciplinskih inspektora Visokog saveta pravde.

Ovo se navodi u odluci Centralnog komiteta, kojom raspolaže „Evropska istina”.

Zaključci „Venecijake” odnose se na zakon o reformi Visokog saveta pravosuđa, koji predviđa proveru integriteta članova VSS, ima za cilj da očisti ovo telo, a takođe i menja proceduru za dovođenje sudija. na disciplinsku odgovornost.

Vrhovna rada je za nacrt zakona glasala 14. jula prošle godine, a 3. avgusta zakon je potpisan predsednikom. Međutim, već 1. jula ove godine, vršilac dužnosti predsednika Ustavnog suda Serhii Holovati zatražio je od Venecijanske komisije da dostavi zaključke o usvojenim izmenama. Ustavni sud Ukrajine trenutno razmatra slučaj u vezi sa usaglašenošću pojedinih promena sa Ustavom na zahtev Vrhovnog suda, čije neke sudije nisu bile zadovoljne reformom.

Zajednički zaključci Venecijanske komisije i Generalnog direktorata Saveta Evrope za ljudska prava i vladavinu prava (DGI) pokazali su se izuzetno pozitivnim.

Jedini značajan element kritike ukrajinskih vlasti kroz ovu reformu tiče se „nedostatka holističkog pristupa“ u sprovođenju reforme pravosuđa, što, prema oceni EK, dovodi do donošenja brojnih, ponekad i kontradiktornih zakonskih akata. Međutim, Venecijanska komisija i DGI su odmah izneli svoju tvrdnju, napominjući da je uz ozbiljne izazove sa kojima se Ukrajina trenutno suočava, uključujući rusku agresiju, Kijev u stanju da sprovede samo spot reforme umesto sveobuhvatnih.

Ostali elementi ocene Saveta Evrope pokazali su se pozitivnim.

U dokumentu se posebno pozdravlja osnivanje Etičkog saveta, ističući da bi reforma pravosuđa koja ne bi uticala na funkcionisanje Visokog saveta pravde i integritet njegovih članova bila osuđena na propast.

Ističe se da uspostavljanje procedure koja može dovesti do razrešenja aktivnog člana Visokog saveta pravde, ukoliko bude prepoznata kao neetička, nije u suprotnosti sa principom nezavisnosti (ovaj element reforme izazvao je posebno ogorčenje neke sudije).

Venecijanska komisija i DGI podsećaju na hitno mišljenje o Predlogu zakona 5068, kojim je izražena podrška ulozi međunarodnih eksperata u čišćenju Visokog saveta pravde. Napominje se da je Zakon 1635-IKS dodatno izmenjen u odnosu na Projekat 5068 u odredbi koja se odnosi na uvođenje pravila o automatskom razrešenju aktuelnog člana Visokog saveta pravde, ako organ koji ga imenuje ne potvrdi ili odbaciti odluku Etičkog saveta o priznanju takvog člana kao nepodobnih kriterijuma profesionalne etike.

„Venecijaka” naglašava da će sudijama i članovima Visokog saveta pravde možda biti teško da prihvate uključivanje međunarodnih eksperata u Etički savet, ali ističe važnost borbe protiv „pošasti korupcije bez stvaranja nestabilnosti i jačanja korupcije”.

U zaključcima se ističe da Etički savet ne ugrožava nezavisnost pravosuđa niti suverenitet Ukrajine. Međutim, postoji i jedna problematična tačka. Ovo je tromesečno ograničenje za organe koji vrše izbor ili imenovanje i automatsko razrešenje dosadašnjih članova, u slučaju da ova tela ne postupe po preporuci Etičkog saveta.

Posebno se ocenjuje trenutno stanje u Visokom savetu pravde. Prema zaključcima, do gubitka kvoruma u ​​veću nije došlo zbog odluke Etičkog saveta, već zbog masovnih ostavki članova veća. Čak i da je Ustavni sud priznao neustavnost nekih odredbi, to ne bi trebalo da utiče na stav onih članova koji su dobrovoljno podneli ostavku, a čiji integritet Etički savet nije mogao ni da oceni.

Pročitajte i: „Sudije će to teško prihvatiti“: kako treba da se promeni pravosudni sistem u Ukrajini,

i takođe: Od argumenata do komplimenata: kako G7 pokušava da zaustavi pravosudnu katastrofu u Ukrajini.