Svetski program UN za hranu dugi niz godina koristi ukrajinsko žito da spase stanovništvo najugroženijih zemalja, uključujući milione dece, od gladi.
„U isto vreme vidimo da Rusija cinično nastavlja da koristi glad kao oružje, blokirajući ukrajinske morske luke, uništavajući poljoprivrednu infrastrukturu i zagađujući poljoprivredne površine minama“, rekao je za Ukrinform Sergij Kislica, stalni predstavnik Ukrajine pri UN.
Prema njegovim rečima, u zemljama u kojima sukobi traju dugi niz godina – Jemenu, Somaliji, Avganistanu i Siriji – „glavna stvar za zaštitu dece je rešavanje problema gladi“.
Konkretno, 43.000 ljudi, od kojih su polovina deca, umrlo je od gladi u Somaliji prošle godine od posledica suše. Još 18.000 može umreti u roku od šest meseci ako se ne obezbedi odgovarajuća međunarodna pomoć. Ukupno u ovoj zemlji od akutne neuhranjenosti pati oko 1,8 miliona dece mlađe od pet godina.
U Jemenu je 2,2 miliona dece teško neuhranjeno, a preko 540.000 gladuje. Ukupno, tokom sukoba, koji traje od 2015. godine, tamo je ubijeno ili osakaćeno više od 11.000 dece.
Više od 35.000 dece je ubijeno i osakaćeno u Avganistanu tokom sukoba koji traje od 2001. Nakon što su talibani preuzeli vlast u avgustu 2021, situacija dece se značajno pogoršala. Danas je, prema procenama UNICEF-a, 100 odsto dece u zemlji, koja broji skoro 13 miliona, potrebna humanitarna pomoć. Istovremeno, glad je uzrok 45% smrti dece. Tu svakodnevno umire 212 dece zbog nedostupnosti osnovne medicinske zaštite.
„Naveo sam ove strašne brojke da bih pokazao kritičnu važnost inicijative za žito koju aktivno zastupa generalni sekretar UN-a Antonio Gutereš“, objasnio je Kislica.
Kako je saopšteno, 17. maja je „sporazum o žitu“ produžen za dva meseca, do 18. jula. Međutim, Rusija je prošle nedelje saopštila da, ukoliko njeni zahtevi za povećanjem izvoza žitarica i đubriva ne budu ispunjeni, neće dalje produžiti posao. Moskva je istu pretila u martu.