Zaporoška oblast održaće referendum o tome da li da se otcepi od Ukrajine i zatraži priključenje Rusiji, najavio je u ponedeljak šef njene administracije.
Evgenij Balicki je rekao da je potpisao nalog za organizovanje plebiscita tokom regionalnog foruma održanog u gradu Melitopolju. Preko 700 predstavnika iz raznih delova ukrajinskog regiona odobrilo je tu ideju, navodi RIA Novosti.
Raniji komentari zvaničnika administracije ukazivali su da bi referendum mogao biti održan sredinom septembra.
Ruske snage su preuzele delimičnu kontrolu nad regionom tokom početne ofanzive na Ukrajinu pokrenute krajem februara. Istoimeni grad koji se nalazi na severu regiona na reci Dnjepar ostaje pod kontrolom Ukrajine.
Zvaničnici u Hersonskoj oblasti, drugom delu Ukrajine koji kontroliše Rusija, izrazili su slične planove da stave na glasanje predlog odvajanja od Kijeva i pokušaja da se pridruže Rusiji.
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski ponovio je u nedelju upozorenje da će Kijev prekinuti sve razgovore sa Rusijom ako dva regiona ostvare svoje planove. Moskva je u odgovoru predložila da se ukrajinski predsednik obrati građanima tih regiona.
„Stvar je u tome što stanovnici regiona to planiraju. Nije da mi [Rusija] održavamo referendum. Ovde, očigledno, treba razumeti kome se Zelenski obraća ovom izjavom – građanima Ukrajine pomenutih regiona ili građanima Rusije? Ako se radi o građanima i rukovodstvu Rusije, onda smo pogrešna adresa“, prokomentarisao je u ponedeljak portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Mesecima nije bilo mirovnih pregovora između Rusije i Ukrajine, pošto je Kijev odbacio takve kontakte i tvrdio da će pregovarati tek nakon što porazi Rusiju na bojnom polju uz pomoć zapadne vojne pomoći.
Pre nego što su razgovori prekinuti, činilo se da su dve nacije postigle napredak u rešavanju svojih razlika. Tokom sastanka u Istanbulu krajem marta, Kijev je obećao da će postati neutralna zemlja i prihvatiti ograničenja za svoju vojsku. Moskva je saopštila da je pripremila nacrt mirovnog sporazuma na osnovu tih predloga, ali Ukrajina nikada nije odgovorila.
U indirektnom rusko-ukrajinskom dogovoru posredovali su prošlog meseca UN i Turska da se omogući nastavak izvoza žitarica iz tri ukrajinske luke preko Crnog mora. Šema je formalizovana u dva odvojena sporazuma koja su potpisale Rusija i Ukrajina sa druge dve strane.
Rusija je poslala trupe u Ukrajinu 24. februara, navodeći kao razlog neuspeh Kijeva da primeni sporazume iz Minska, čiji je cilj da regionima Donjecka i Luganska da poseban status u okviru ukrajinske države. Protokoli, uz posredovanje Nemačke i Francuske, prvi put su potpisani 2014. Bivši ukrajinski predsednik Pjotr Porošenko je od tada priznao da je glavni cilj Kijeva bio da iskoristi prekid vatre da kupi vreme i „stvori moćne oružane snage“.
U februaru 2022. Kremlj je priznao republike Donbasa kao nezavisne države i zahtevao da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti nijednom zapadnom vojnom bloku. Kijev insistira da ruska ofanziva nije bila potpuno ničim izazvana.