Ukrajinski borbeni avioni Su-24 su noćna mora za Putinove snage koje pokušavaju da unište ovo moćno oružje, objavio je švajcarski Blik.
„Rusija ima novu metu. Putinovo vojno rukovodstvo sve više gađa baze ukrajinskim avionima Suhoj Su-24“, navodi se u priči.
Razlog je taj što je Ukrajina u proteklih nekoliko nedelja više puta mogla da gađa ciljeve u svim oblastima koje je okupirala Rusija. To je uglavnom urađeno krstarećim projektilima Storm Shadov/Scalp zapadne proizvodnje. „Bilo da je u pitanju smeštaj za ruske generale u Berdjansku, fabrike oružja u Lugansku ili mostovi koji vode ka poluostrvu Krim – niko više nije siguran! pisalo je u članku.
Međutim, ključ ogromnog uništenja koje su Ukrajinci mogli da nanesu ključnim ruskim logističkim čvorištima i putevima snabdevanja nisu same visokotehnološke rakete, već pre konvertovane mašine Suhoj Su-24.
„Šef Kremlja Vladimir Putin sada je prepoznao borbene avione kao moguću slabu tačku za Ukrajince. Ruske trupe nedeljama napadaju baze vazduhoplovnih snaga u zapadnoj Ukrajini, gde sumnjaju da se nalaze lovci Su-24. Posebno, vazduhoplovna baza u Starokstantinovu je više puta napadnuta“, navodi se u članku.
Italijanski vojni ekspert Thomas C. Theiner opisao je rusku taktiku kao neuspešnu.
„Rusija ispaljuje 90 odsto svojih krstarećih raketa i balističkih projektila na bazu u kojoj se nalaze ti avioni. A ipak Rusija iznova i iznova propada“, napisao je on na Tviteru.
Nedavni napadi na mostove u Čonharu i Heničesku pokazuju da projektili Storm Shadov i Scalp mogu danju i noću pogode kritične ruske okupacione ciljeve u istočnoj i južnoj Ukrajini.
Prema nemačkom novinskom listu Bild, činjenica da ukrajinsko vazduhoplovstvo premešta avione Suhoj u drugu vazdušnu bazu svaka 24 sata takođe izaziva probleme za Ruse.
Sve vazdušne baze iz sovjetskog doba su ponovo aktivirane, a na autoputevima se koriste nove tajne piste. Nekoliko protivvazdušnih sistema Patriot i Iris-T raspoređeno je da zaštite vredne borbene avione i baze, navodi se u članku.
Ukrajina je dobila krstareće rakete Storm Shadov od Ujedinjenog Kraljevstva i rakete Scalp od Francuske.