Ukrajini nedostaje podrška SAD da bi oružje postalo operativno

Ukrajini nedostaje podrška SAD da bi oružje postalo operativno

Ukrajinski borci se bore da iskoriste deo naoružanja koje je obezbedio Vašington za borbu protiv ruskih snaga, uključujući protivtenkovske rakete Javelin, jer Pentagon nije uspeo da obezbedi materijale za obuku, rezervne delove i drugu logističku pomoć, izvestio je u utorak Vašington post.

Slom proizilazi iz odsustva „ratnih usluga za korisnike“, vrste podrške na koju se američke trupe oslanjaju da bi svoje oružje održale operativnim, navodi list, pozivajući se na intervjue sa ukrajinskim komandantima i zapadnim dobrovoljcima. Post je naveo primer bacača raketa Javelin koji nisu mogli da se koriste zbog neispravnih električnih komponenti i lošeg prevoda korisničkih uputstava.

„Šaljemo opremu“, rekao je za medije trener volonter Mark Hejvord, veteran američke vojske. „Ali odlučili smo da ne radimo tehničku podršku?“

Pentagon je u Kijev poslao više od 5.000 projektila Javelin u okviru Vašingtonskog programa pomoći Ukrajini od 54 milijarde dolara. Projektili za razbijanje oklopa koštaju oko 78.000 dolara svaki, a lanseri sa ramena koštaju oko 178.000 dolara, prema budžetu za odbranu SAD za 2021.

Sistem, koji su napravili odbrambeni izvođači Lockheed Martin i Raitheon, ne samo da je skup, već je i komplikovan. Dolazi sa uputstvom za upotrebu od 258 stranica. Rakete se zaključavaju na termalnu sliku mete i vođene su računarom. Imaju domet od 2.500 metara.

Hejvord je rekao da koplja poslata u Ukrajinu nemaju kartice sa uputstvima koje upućuju korisnicima da pozovu besplatni broj za pomoć pri kvarovima i popravkama. Američke trupe imaju pristup takvom pozivnom centru za rešavanje problema sa svojim oružjem, dodao je on, rekavši da je neprihvatljivo da administracija predsednika Džoa Bajdena nije pružila takvu podršku ukrajinskim borcima.

Koplja koja su isporučila SAD bila su ključno oruđe u arsenalu ukrajinskih snaga otkako je Rusija pokrenula svoju vojnu ofanzivu na bivšu sovjetsku republiku u februaru. U stvari, Post je rekao da su projektili „došli da simbolizuju učešće SAD u Ukrajini i trku da se njena vojska opremi za razornu borbu koja se odvijala“.

Međutim, pored nedostajućih kartica za rešavanje problema, pošiljkama Javelina u Ukrajinu nedostaju kompjuterski zasnovani materijali za obuku koje američka vojska „smatra osnovnim za svoj nastavni plan i program obuke za sistem“, navodi Post. Još jedan veteran američke vojske koji obučava trupe u Ukrajini, Bredli Kraford, rekao je agenciji da, pošto je njegova kohorta zatražila kompjuterski program pre više od mesec dana, nije video nikakve indikacije da su kompleti isporučeni.

Pitanje logističke podrške pojavilo se na saslušanju u Senatu SAD prošlog meseca, kada je senatorka Liza Murkovski (R-Aljaska) primetila da je ukrajinska odbrambena obaveštajna agencija zatražila više materijala za obuku. Upitan da li ih je dovoljno poslato u Kijev, ministar odbrane Lojd Ostin je rekao da se to pitanje nikada nije pojavilo u njegovim razgovorima sa ukrajinskim zvaničnicima. Pentagon je kasnije obavestio kancelariju Murkovskog da su ukrajinski odbrambeni zvaničnici potvrdili da nemaju potrebu za dodatnim sistemima obuke, navodi Post.

Ukrajinski vojni oficir rekao je za novine da je njegova jedinica zatražila kompjuterske programe krajem aprila, nedelju dana pre svedočenja Ostina u Senatu. Materijali još uvek nisu stigli, rekao je on, a ukrajinske trupe prolaze manje od dva dana obuke o sistemu. Obuka američke vojske za koplje traje dve nedelje ili 80 sati.

„Obuka je ključna“, rekao je neidentifikovani službenik za Post. „Moramo da budemo u stanju da gađamo 100 odsto meta. Nemamo dovoljno koplja da se jednostavno otarasimo jednog i pokupimo drugo.“

Hejvord je rekao da su Ukrajinci dobili ograničenu zalihu baterija za lansere Dževelin. Svaka baterija traje samo četiri sata na punjenju ili manje kada se aktivira. Ukrajinske snage stoga zaključavaju baterije za upotrebu u borbi, tako da nisu dostupne za obuku. Veteran američke vojske ispričao je Murkovskom o tome kako su baterije za motocikle, ljepljiva traka i žice postavljeni da bi lanseri radili tokom obuke.

„Mora da postoji bolji način“, rekao je Murkovski. „Ne možemo im poslati ovo sofisticirano oružje i ne dati im odgovarajuće resurse za obuku.