Ruske trupe mogu biti zaustavljene i proterane sa ukrajinske teritorije, ali to zavisi od artiljerijskih granata i projektila koji su dostupni Ukrajini, izjavila je zamenica šefa ukrajinske misije pri OEBS-u Viktorija Kuvšinjikova, koja je u četvrtak govorila pred Stalnim savetom OEBS-a u Beču.
„Ruska diktatura još uvek može biti zaustavljena duž linije fronta od oblasti Harkov do oblasti Herson i primorana da se povuče izvan granica Ukrajine. To zavisi od brojnih artiljerijskih granata i projektila koji su dostupni Ukrajini. Koliko god da je to jednostavno“, rekao je diplomata.
Diplomata je istakao da bi to „bila najbolja investicija u evropsku budućnost, bezbednost i prosperitet“, pa je danas „vreme za čvrste odluke i odgovorno rukovodstvo“.
Kuvšinjikova je podsetila da su Rusi pre potpune invazije 24. februara 2022. godine odbili inicijativu tadašnjeg poljskog predsedavanja OEBS-u da se obnovi dijalog o evropskoj bezbednosti, nadajući se da će silom zauzeti Ukrajinu.
„Rusija je to učinila, jer su bili uvereni da će Kijev biti zauzet za tri dana i da će ruski tenkovi biti dočekani cvećem u Ukrajini. Ništa se nije ostvarilo. I, nakon suočavanja sa otporom Ukrajine i rešenošću proukrajinske koalicije, jasno je zašto bi Rusija rado prebacila odgovornost i diplomatski dobila ono što nisu uspeli da postignu vojno“, rekao je diplomata.
Ona je naglasila da Ukrajina, kao niko drugi, želi mir i da se zato Ukrajina, zajedno sa svojim partnerima, priprema za Globalni samit mira da razradi konkretne planove kako da obnovi pravedan mir.
„I ako je Kremlj iskreno zainteresovan za mir, on može samo da naredi svojim trupama da se povuku iz Ukrajine, van naših međunarodno priznatih granica. Jednom odlukom. To donosi jedan čovek. Koliko god da je jednostavna“, rekla je Kuvšinjikova.
Osim toga, zamenik šefa ukrajinske misije pri OEBS-u istakao je da je ruski predsednik Vladimir Putin u svom jučerašnjem intervjuu jasno osvrnuo na pitanje mirovnih pregovora, rekavši da bi „bilo smešno da počnemo pregovore sa Ukrajinom samo zato što je ostaje bez municije”.
„To je sve što treba da se setimo o odnosu Rusije prema diplomatiji i miru… Ovo iznova dokazuje da Rusija nije promenila svoje ciljeve – da uništi državnost Ukrajine i potčini Ukrajince“, rekao je zamenik šefa ukrajinske misije pri OEBS-u.
Zvaničnici EU sprovode reviziju koliko su države članice sistema naoružanja zapravo donirale Ukrajini od ruske invazije usred tvrdnji da su neke zemlje doprinele manje nego što su mogle.