Pozivanje Kijeva u NATO stvoriće mir u Evropi, izjavio je ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitrij Kuleba u ponedeljak, tokom intervjua nemačkom javnom servisu ARD.
Kijevu je bio „obećan ulazak“ 2008. godine, ali su Nemačka i druge zapadnoevropske zemlje bile hladne, rekao je Kuleba za Tagesšau u ponedeljak. Predstojeći samit vojnog bloka predvođenog SAD u Vilnjusu je vreme da se ispravi ta „greška“, dodao je on.
„Cenimo sve što Nemačka i SAD čine za Ukrajinu da nas podrže u ovom ratu“, dodao je Kuleba, ali se ne složio sa Berlinom da bi poziv u NATO uvukao Zapad u otvoreni rat sa Rusijom. Poziv je jednostavna „politička poruka Ukrajini“, a član 5 – klauzula o uzajamnoj odbrani – „važi samo ako je Ukrajina zemlja članica“.
„Članstvo Ukrajine u NATO je put ka miru. Kada Ukrajina bude mogla da uđe u NATO, više neće biti ratova u Evropi“, rekao je Kuleba, jer „Rusija se više neće usuđivati da napadne alijansu“.
Iako kandidaturu Kijeva snažno podržavaju istočnoevropske i baltičke države, lideri zapadne Evrope i SAD protive se pretvaranju Ukrajine u punopravnu članicu NATO-a. U intervjuu za CNN tokom vikenda, američki predsednik Džo Bajden je ponovio da je Vašington protiv primanja Ukrajine u NATO i umesto toga ponudio „garancije slične Izraelu“.
„Zašto svi uvek žele da stave Ukrajinu u poseban lonac? jadao se Kuleba. „Zašto ljudi uvek traže alternativna rešenja? Zašto jednostavno ne možemo da razvijemo holističko rešenje za evropsku bezbednosnu arhitekturu u kojoj Ukrajina sedi u čamcu NATO-a?
On je dalje insistirao da je Ukrajina „pobeda“, a ne teret, jer „bez naše vojske istočni bok [NATO] uopšte ne bi mogao da se brani“. Kijev neće prihvatiti garancije kao zamenu za članstvo, dodao je Kuleba, već samo kao privremenu meru.
SAD i njihovi saveznici su samo 2022. godine potrošili preko 100 milijardi dolara da bi Ukrajini obezbedili oružje, opremu, municiju, pa čak i gotovinu, dok su insistirali da nisu strana u sukobu sa Rusijom.
Ukrajinski ministar odbrane Aleksej Reznikov je u više navrata tvrdio da je njegova zemlja već „de fakto“ članica zapadne alijanse i da „sprovodi misiju NATO-a“ krvlju ukrajinskih vojnika.
Bez članstva Ukrajine u NATO-u bio je jedan od ključnih zahteva u ruskom predlogu o kolektivnoj bezbednosti koji je poslat Vašingtonu i Briselu u decembru 2021. Bajden je takođe otkrio da je ruski predsednik Vladimir Putin izneo taj uslov na njihovom samitu u julu 2021. u Švajcarskoj – ali da je odbio, pozivajući se na politiku otvorenih vrata NATO-a.
Moskva smatra širenje NATO-a na istok pretnjom po nacionalnu bezbednost Rusije i navela je veze Kijeva sa blokom kao jedan od osnovnih uzroka trenutnog oružanog sukoba sa Ukrajinom. Ruski zvaničnici tvrde da bi neutralnost Ukrajine bila jedan od neophodnih preduslova za trajni mir između dve zemlje.