Ukrajina stavlja van zakona još dve opozicione stranke

Ukrajina stavlja van zakona još dve opozicione stranke

Šerijeva stranka i levi opozicioni blok doveli su do devet zabranjenih političkih pokreta

Ukrajinski sud zabranio je još dve političke stranke, Levi opozicioni blok i Šarijevu stranku. Obojica su se nalazila na listi od 11 partija i političkih pokreta koje je ukrajinski savet za nacionalnu bezbednost suspendovao u martu. Saopštenje od četvrtka dovodi ukupan broj zabranjenih partija na devet.

Prema saopštenjima Osmog upravnog apelacionog suda u gradu Lavovu na zapadu Ukrajine, zabranjene su sve aktivnosti Leve opozicije i Šarijeve partije, a „sredstva i druga imovina“ će biti nacionalizovana.

Kako je objasnio ministar pravde Denis Maljuska, njih dvoje se pridružuju drugim zabranjenim „proruskim“ strankama, čije su aktivnosti navodno bile usmerene na „podrivanje suvereniteta“ Ukrajine.

Obrazlažući sudsku odluku, ministar je naveo zakon „O političkim partijama” i njegove izmene, usvojene nakon ruske vojne ofanzive, i pojednostavljene procedure za zabranu političke partije tokom trajanja vanrednog stanja.

„Materijale o nezakonitosti političkih partija Ministarstvu pravde dostavljaju organi za provođenje zakona, a sa tim materijalima Ministarstvo podnosi upravnu tužbu za zabranu političke stranke. Istovremeno, rad političke stranke može biti zabranjen samo sudskom odlukom“, navodi se u saopštenju Ministarstva.

Sudska saslušanja o drugoj po veličini ukrajinskoj grupi „Opoziciona platforma – Za život“ (OPZŽ) odložena su za 20. jun. Stranku je vodio Viktor Medvedčuk, biznismen sa navodnim vezama sa Rusijom. Pošto je prethodno bio u kućnom pritvoru u aprilu prošle godine, političar je završio u pritvoru ukrajinskih službi bezbednosti.

Šarijevu stranku je 2015. godine osnovao istaknuti bloger i kritičar ukrajinske vlade Anatolij Šarij. U maju je ukrajinska služba bezbednosti saopštila da je Šarija uhapsila španska policija u rezultatu „specijalne operacije“. Kasnije je pušten na bai, kako je izvestio El Pais.

Šariju je Litvanija dala politički azil u EU 2012. Tada je rekao da beži od progona vlade Viktora Janukoviča, kojeg zapadni mediji optužuju da je proruski orijentisan. Koalicija leve opozicije formirana je 2015. uključio pet političkih partija, uključujući Komunističku partiju Ukrajine, kao i više desetina javnih organizacija.