KIJEV – Ukrajina je pozvala na nove sankcije Rusiji i upozorila na posledice katastrofe u najvećoj evropskoj nuklearnoj elektrani, gde je novo granatiranje u blizini obnovilo igru krivice između obe strane, prenosi Rojters.
Svetski nuklearni čuvar upozorio je na katastrofu ako borbe ne prestanu. Ukrajinski i ruski zvaničnici razmenili su optužbe o tome ko je odgovoran za napade u blizini nuklearne elektrane Zaporožje na jugu Ukrajine.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski upozorio je ruske vojnike da će, ako napadnu lokaciju u gradu Enerhodaru koji je sada pod ruskom kontrolom, ili ga iskoriste kao bazu za pucanje, postati „specijalna meta“.
U svom obraćanju u ponedeljak uveče, Zelenski je tražio oštriji svetski odgovor na Kremlj.
„Ukoliko delovanjem Rusije dođe do katastrofe, posledice bi mogle da pogode one koji trenutno ćute“, rekao je on, pozivajući na nove sankcije ruskom nuklearnom sektoru.
„Ako sada svet ne pokaže snagu i odlučnost da odbrani jednu nuklearnu elektranu, to će značiti da je svet izgubio.
Vladimir Rogov, ruski zvaničnik u Enerhodaru, rekao je u ponedeljak da je oko 25 teških artiljerijskih udara iz haubica M777 američke proizvodnje pogodilo u blizini nuklearne elektrane i stambenih naselja u periodu od dva sata.
Ruska novinska agencija Interfaks, citirajući pres-službu Enerhodarove administracije koju je imenovala Rusija, saopštila je da su ukrajinske snage otvorile vatru, uz eksplozije u blizini elektrane.
Ali, prema rečima načelnika uprave Nikopoljskog okruga, koji se nalazi preko reke od Enerhodara i koji je i dalje pod kontrolom Ukrajine, ruske snage su granatirale grad kako bi pokušale da se učini da ga Ukrajina napada.
„Rusi misle da mogu naterati svet da se povinuje njihovim uslovima granatiranjem Zaporoške NE (nuklearne elektrane)“, napisao je na Tviteru Andrij Jermak, šef ukrajinskog predsedničkog štaba.
Rojters nije mogao odmah da proveri izveštaje sa ratišta.
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA), koja traži pristup elektrani, upozorila je na moguću katastrofu. Nuklearni stručnjaci strahuju da bi borba mogla oštetiti bazene istrošenog goriva u elektrani ili reaktore.
Generalni sekretar UN Antonio Guteres pozvao je na uspostavljanje demilitarizovane zone oko Zaporožja.
Ujedinjene nacije kažu da imaju logistički i bezbednosni kapacitet da podrže posetu IAEA ako se i Rusija i Ukrajina slože.
Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu imao je telefonski razgovor sa Guterešom kako bi razgovarao o uslovima za bezbedno funkcionisanje fabrike, saopštilo je ministarstvo u ponedeljak.
„U tesnoj saradnji sa agencijom i njenim rukovodstvom, učinićemo sve što je potrebno da stručnjaci IAEA budu na stanici i daju istinitu ocenu destruktivnih akcija ukrajinske strane“, rekla je portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.
Ukrajina, gde je parlament u ponedeljak produžio vanredno stanje za još tri meseca, nedeljama je saopštila da planira kontraofanzivu kako bi povratila Zaporožje i susednu Hersonsku oblast, najveći deo teritorije koju je Rusija zauzela nakon invazije 24. februara i koju još uvek drži.
Sukob, koji je izazvao milione da pobegnu i ubio hiljade, napravio je veliki pritisak na odnose između Moskve i Zapada.
Rusija je kasno u ponedeljak saopštila da je britanski izviđački avion narušio njenu vazdušnu granicu na poluostrvu istočno od Finske između Barencovog i Belog mora i da je borbeni avion izbacio britansku letelicu iz ruskog vazdušnog prostora.
Britansko ministarstvo odbrane nije odmah odgovorilo na zahtev za komentar.
Ruski predsednik Vladimir Putin u ponedeljak se hvalio naprednim mogućnostima ruskog naoružanja, ali je njegova vojska razbijena od dva najveća ukrajinska grada i polako napreduje, uz veliku cenu, na istoku zemlje.
Rusija svoju invaziju na Ukrajinu naziva „specijalnom vojnom operacijom“ za demilitarizaciju svog suseda i zaštitu zajednica koje govore ruski. Ukrajina i zapadni pristalice optužuju Moskvu da vodi osvajački rat u imperijalnom stilu.
Ukrajinske snage izvestile su u ponedeljak uveče da su ruske snage bile angažovane u granatiranju kako bi napredovale na širok spektar pozicija na liniji fronta na istoku i jugu.
Čak i kao najveći napad na evropsku državu od 1945. godine, došlo je do napretka u dogovoru o žitu za ublažavanje globalne krize sa hranom koju je stvorio sukob, što je najznačajniji diplomatski prodor koji je postignut od početka rata.
Zajednički koordinacioni centar, koji su osnovale Ujedinjene nacije, Rusija, Ukrajina i Turska, saopštio je da je odobrio odlazak Hrabrog komandanta, prvog tereta humanitarne pomoći u hrani iz Ukrajine od invazije za Afriku. Planirano je da krene u utorak.