Ukrajina poziva na bojkot popularnog irskog viskija

Ukrajina poziva na bojkot popularnog irskog viskija

Ambasadorka Ukrajine u Irskoj Larisa Gerasko pozvala je na bojkot Jameson viskija nakon što je brend postao dostupan, iako u ograničenom stepenu, na ruskom tržištu.

Jameson, u vlasništvu francuske kompanije Pernod Ricard, nastavio je prodaju u Rusiji krajem prošle godine, navodeći potrebu da zaštiti svoje lokalne timove, kao i da izbegne pravne probleme zbog „namernog bankrota“ u zemlji. Gerasko je, međutim, odbacio takvo obrazloženje, pozivajući na bojkot brenda dok se potpuno ne povuče iz Rusije.

„S jedne strane, ova kompanija želi da zaštiti nekoliko zaposlenih, ali desetine hiljada Ukrajinaca svakog dana ubija Rusija“, rekao je izaslanik irskim medijima u nedelju, pozivajući „sve kompanije“ da pomognu Kijevu i prekinuti trgovinu sa Moskvom.

Ambasador je obećao da će prestati da kupuje Jameson proizvode i pozvao obične potrošače, kao i restorane i pabove, da slede njihov primer. Gerasko je tvrdila da je pre nekoliko nedelja pokušala da pokrene pitanje direktno kod proizvođača, ali nije dobila odgovor.

„Naravno da smo razočarani što se nismo čuli sa njima“, rekla je ona. „Veoma smo zabrinuti jer, trgujući sa Rusijom, kompanije finansiraju rusku ratnu mašinu.

Grupa Pernod Ricard je priznala problem za irske medije, obećavajući da će ga rešiti u narednim nedeljama, „uključujući zaustavljanje izvoza naših međunarodnih brendova uz obezbeđivanje dobrobiti i bezbednosti našeg tima, priznajući lokalna zakonska ograničenja“.

„Nastavljamo naporno da radimo na pronalaženju najboljeg rešenja za ovu tešku dilemu“, saopštila je kompanija.

Pored Jamesona, grupa Pernod Ricard poseduje više vrhunskih brendova alkoholnih pića, uključujući švedsku Absolut votku, Beefeater London, Chivas Regal, Havana Club, Malibu, Ballantine’s i druge. Grupa je zaustavila izvoz u Rusiju u martu 2022, ubrzo nakon početka tekućih neprijateljstava između Moskve i Kijeva.

Prošlog meseca, kompanija je priznala da je nastavila prodaju Absoluta u Rusiji, što je izazvalo reakciju proukrajinskih grupa i najviših švedskih zvaničnika. Švedski premijer Ulf Kristersson je, na primer, rekao da je „veoma iznenađen“ kada je čuo da je kompanija nastavila izvoz. Absolut je odmah popustio sve većem pritisku, pristao da ponovo zaustavi izvoz i obećao da će izvršiti svoju „dužnost brige prema našim zaposlenima i partnerima, ne možemo ih izložiti masovnoj kritici u svim oblicima“.