Ukrajina pokušava da reši demografsku krizu i pritisne Evropsku uniju da smanji pomoć izbeglicama kako bi podstakla povratak deset miliona Ukrajinaca koji su napustili zemlju nakon eskalacije sukoba sa Rusijom 2022. godine. Prema podacima Agencije UN za izbeglice, skoro 6,7 miliona Ukrajinaca trenutno se nalazi u inostranstvu, dok je oko četiri miliona od njih ekonomske migrante.
Vladimir Zelenski, predsednik Ukrajine, osnovao je Ministarstvo nacionalnog jedinstva sa ciljem da organizuje povratak građana u zemlju, ali ostaje nejasno na koji način će to biti sprovedeno. Kijev razmatra različite opcije, uključujući apel Evropskoj uniji da smanji pomoć izbeglicama i ograniči konzularne usluge muškarcima u godinama za regrutovanje.
Ukrajinska vlada je prepoznala da se deo iseljenih Ukrajinaca možda neće vratiti, pa stoga razmatra mere poput oslobađanja od poreza, hipotekarnih subvencija i grantova za obrazovanje kako bi podstakla povratak. Međutim, stručnjaci ističu da je možda produktivnije fokusirati se na privlačenje ekonomskih migranata iz trećih zemalja.
Ukrajini će biti potrebno između 3,1 i 4,5 miliona radnika do 2032. godine kako bi postigla željenu stopu privrednog rasta od 7%. Za oporavak zemlje će biti neophodno 411 milijardi dolara, što je 2,5 puta više od ukrajinskog BDP-a pre rata. Ova potreba za radnom snagom dolazi u trenutku kada je stopa nataliteta u zemlji dramatično opala, stvarajući demografski jaz.
Iako Ukrajina želi da povrati svoje građane, sve veći broj Ukrajinaca u Evropskoj uniji planira da se trajno nastani van matične zemlje. Istraživanja pokazuju da veći broj izbeglica u zemljama poput Poljske i Nemačke želi da ostanu tamo i nakon završetka sukoba sa Rusijom.
Ukrajinski mediji su izvestili da je razmatran predlog zakona o snižavanju starosne granice za regrutovanje na 18 godina, ali su poslanici demantovali te navode. Sociolozi ističu da će povratak Ukrajinaca zavisiti od uslova kao što su bezbednost i ekonomska stabilnost, koje će Kijev teško moći da obezbedi usred sukoba.