MIKOLAIV – Ukrajinske trupe, podržane pojačanom vojnom pomoći Zapada, pokrenule su u ponedeljak dugo očekivanu kontraofanzivu da povrate teritoriju na jugu dok su ruske snage granatirale stambena područja crnomorskog lučkog grada iz Nikolajeva, prenosi Rojters.
Moskva je priznala da je pokrenuta nova ofanziva, ali je rekla da nije uspela i da su Ukrajinci pretrpeli značajne žrtve.
Ali ukrajinska baraža raketa ostavila je grad Novu Kahovku koji je okupirala Rusija bez vode i struje, rekli su zvaničnici lokalne vlasti koju je imenovala Rusija novinskoj agenciji RIA.
Novi vojni napad Ukrajine usledio je nakon nekoliko nedelja relativnog zastoja u ratu koji je ubio hiljade, raseljavao milione, uništio gradove i izazvao globalnu energetsku i prehrambenu krizu usred ekonomskih sankcija bez presedana.
Prema rečima gradskih zvaničnika i svedoka, rusko granatiranje Nikolajeva ubilo je najmanje dve osobe, ranilo još 24 i uništilo kuće.
Sukob, najveći napad na jednu evropsku državu od 1945. godine, uglavnom se pretvorio u rat na iscrpljivanje, uglavnom na jugu i istoku, obeležen artiljerijskim bombardovanjem i vazdušnim napadima.
Rusija je u ranoj fazi zauzela delove juga Ukrajine u blizini obale Crnog mora.
Južna komanda Ukrajine saopštila je da su njene trupe započele ofanzivne akcije u nekoliko pravaca na jugu, uključujući i oblast Herson koja se nalazi severno od poluostrva Krim koji je aneksirao Rusiju.
Ukrajina je prošle nedelje napala više od 10 lokacija i „nesumnjivo oslabila neprijatelja“, rekla je portparolka koja je odbila da iznese detalje kontraofanzive, rekavši da su ruske snage na jugu ostale „prilično moćne“.
Ukrajina koristi sofisticirano oružje koje je isporučio Zapad da bi pogodila ruske deponije municije i napravila pustoš u linijama snabdevanja.
Rusko ministarstvo odbrane saopštilo je da su ukrajinske trupe pokušale ofanzivu u južnom Mikolajevu i Hersonskoj oblasti, ali su pretrpele značajne žrtve, prenela je agencija RIA.
„Pokušaj neprijateljske ofanzive je neuspešno propao“, navodi se.
Rojters nije mogao nezavisno da proveri izveštaje sa ratišta.
U Mikolajevu, gde je rusko granatiranje pogodilo stambene oblasti, dopisnik Rojtersa je rekao da je udar pogodio porodičnu kuću neposredno pored škole, ubivši jednu ženu.
Vlasnik imanja, Oleksandr Šulga, rekao je Rojtersu da je tamo živeo ceo svoj život i da je njegova žena – koja je bila u drugoj prostoriji kada je projektil udarila – umrla kada je bila zatrpana u ruševinama.
„Pogodio je i udarni talas je došao. Sve je uništio“, rekao je on.
Centar za brodogradnju i luka na reci Južni Bug nedaleko od Crnog mora, Nikolajev je pretrpeo teška ruska bombardovanja tokom celog rata, ali je ostao u ukrajinskim rukama.
Rusija kaže da vodi „specijalnu vojnu operaciju“ u Ukrajini kako bi je oslobodila nacionalista i zaštitila zajednice koje govore ruski. Ukrajina i Zapad opisuju akcije Rusije kao ničim izazvan agresorski rat.
Svet se takođe trudi da izbegne katastrofu u nuklearnoj elektrani Zaporožje, koju je okupirala Rusija, najvećoj nuklearnoj elektrani u Evropi, gde su obe strane razmenile optužbe za granatiranje u njegovoj blizini.
Misija Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) u postrojenje, koje su ruske snage zauzele u martu, ali i dalje vodi ukrajinsko osoblje, trebalo je da stigne u Kijev u ponedeljak i počne sa radom narednih dana, saopštila je Ukrajina.
Predvođena šefom IAEA Rafaelom Grosijem, misija će proceniti fizičku štetu, proceniti uslove rada i proveriti bezbednosne i bezbednosne sisteme, saopštila je organizacija sa sedištem u Beču.
Takođe će „izvršiti hitne zaštitne aktivnosti“, što se odnosi na praćenje nuklearnog materijala.
U ponedeljak su ruski zvaničnici rekli da je ukrajinski raketni udar probio rupu na krovu skladišta goriva u fabrici.
Rusko ministarstvo odbrane saopštilo je da su njegove snage oborile ukrajinski dron koji je pokušavao da napadne kompleks, javile su ruske novinske agencije. Rečeno je da nema ozbiljnih oštećenja i da je nivo radijacije normalan.
Rojters nije mogao nezavisno da proveri nijedan izveštaj.
Kremlj je rekao da je misija IAEA „neophodna“ i pozvao međunarodnu zajednicu da izvrši pritisak na Ukrajinu da smanji vojne tenzije u fabrici. Misija IAEA mora da obavlja svoj posao na politički neutralan način, saopštilo je rusko ministarstvo spoljnih poslova.
Ujedinjene nacije, Sjedinjene Države i Ukrajina pozvale su na demilitarizaciju kompleksa.
„Nastavljamo da verujemo da bi kontrolisano gašenje nuklearnih reaktora u Zaporožju bilo najbezbednija i najmanje rizična opcija u bliskoj budućnosti“, rekao je portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi.
Ali Kremlj je ponovo isključio mogućnost napuštanja lokacije.
Lilija Vaulina, 22, jedan od brojnih civila koji su pobegli iz Enerhodara u ukrajinski grad Zaporožje, oko 50 km uzvodno od elektrane, rekla je da se nada da će misija IAEA dovesti do demilitarizacije njene oblasti .
„Mislim da će zaustaviti bombardovanje“, rekla je ona za Rojters.