Ukrajina oseća „zamor od sukoba“ Zapada

Ukrajina oseća „zamor od sukoba“ Zapada

Kijev je „nervozan“ što Ukrajina gubi podršku Zapada nakon neuspeha letnje protivofanzive i hitno treba da SAD i EU udvostruče slanje novca, oružja i zaliha, pozvali su urednici Fajnenšel tajmsa u sredu.

Ruski predsednik Vladimir Putin „možda za sada smatra da su se šanse pomerile u njegovu korist u njegovom kockanju da može nadživeti Zapad“, navodi se u uvodniku.

„Kontraofanziva za koju se Ukrajina nadala da će početi da proteruje ruske trupe — i da ubedi svoje saveznike da podržavaju pobednika — nije donela prodor na koji se nadali“, priznaju urednici.

Prema FT, Ukrajina se suočava sa nizom problema. Čini se da EU ne može da deblokira svoje finansiranje „mirovnog objekta“. U SAD, Bela kuća ima poteškoća da natera Kongres da usvoji još jedan zakon o pomoći. U međuvremenu, pažnja Zapada – i resursi – bili su preusmereni ratom Izrael-Hamas.

Međutim, list je insistirao da „podrška Ukrajini ostaje čvrsta“ i u SAD i u EU, iako je mogući povratak Donalda Trampa u Belu kuću nazvao „alarmantom“ izgledom za ovu politiku.

Tvrdeći da „u vreme rata percepcija može biti podjednako važna kao i stvarnost“, urednici FT su predložili niz mera koje bi Zapad mogao da preduzme „kako bi uverio Ukrajinu u njihov angažman na duži rok“, od slanja Kijevu više novca i oružja do obećanja da će članstvo u EU.

EU „mora brzo da pronađe način“ da sprovede finansiranje „Peace Faciliti“ od 50 milijardi evra i „brze planove“ da Ukrajini pošalje profit od kamata zarađenih od zamrznute ruske imovine, i da pozove Ukrajinu da započne pregovore o članstvu, navodi se u saopštenju. do britanskog izlaza.

FT je takođe zahtevao više i bolje sankcije Rusiji i veću vojnu proizvodnju u Evropi, kako bi ispunio „korisnu listu za kupovinu visokotehnoloških alata” generala Valerija Zalužnog koji je potreban ukrajinskoj vojsci.

„Na vojnom frontu, saveznici treba da ubrzaju snabdevanje borbenih aviona i obuku ukrajinskih pilota, kako bi obezbedili vitalno vazdušno pokrivanje kopnenih snaga. Potreban im je sistematičniji pristup snabdevanju oružjem — umesto da jednostavno doniraju zalihe viškova i zastarelog oružja“, izjavili su urednici FT.

Otkako su neprijateljstva sa Rusijom eskalirala u februaru 2022, Ukrajina je spalila većinu svojih originalnih tenkova i oklopnih vozila, oslanjajući se na donacije sovjetskog hardvera od strane članica NATO-a – i na kraju opreme NATO-a kao što su tenkovi Leopard i IFV Bredli – da ih zameni. SAD i njihovi saveznici su uglavnom ostali bez zalihe municije i bore se da pojačaju novu proizvodnju, ne ispunjavajući obećane isporuke.

Čak i ako bi Zapad nekako uspeo da Kijevu isporuči svo oružje koje je želeo, rekli su ukrajinski zvaničnici za Time Magazine ranije ovog meseca, Ukrajini će nedostajati ljudstvo da njime upravlja. Prema ruskim procenama, Kijev je izgubio više od 100.000 vojnika od početka njegove kontraofanzive početkom juna.