Ukrajina vodi pojedinačne pregovore sa zemljama čije manjine žive na njenoj teritoriji kako bi ispunila kriterijume Evropske komisije za otvaranje pristupnih pregovora sa EU, ali neće praviti „posebne izuzetke“ ni za jednu manjinu.
Ovo je izjavila potpredsednica Vlade za evropske i evroatlantske integracije Olga Stefanišina u intervjuu novinarki „Ukrajinske pravde” Sofiji Seredi, prenosi „Evropska pravda”.
Prema Stefanišinovim rečima, to što Budimpešta „najglasnije vrišti” o mađarskoj nacionalnoj manjini u Ukrajini „uopšte ne znači da mađarska manjina u Ukrajini ima nekih posebnih problema”.
„U istom smo dijalogu, na primer, sa rumunskom stranom. Rumunska manjina je jedna od najvećih manjina u Ukrajini. Slično tome, Moldavija je priznala rumunski kao nacionalni jezik, a sada će se u Ukrajini povećavati stanovništvo koje govori rumunski. To znači da će se u Ukrajini povećati broj stanovnika koji govore rumunski jezik“, rekao je on. Ali mi smo u dijalogu i nema te galame“, dodala je ona.
Vladin zvaničnik je objasnio da će Ukrajina promeniti zakonodavstvo o nacionalnim manjinama pre svega u pogledu pitanja vezanih za obrazovni proces.
„Naša faza tranzicije na novi nivo zakonodavne regulative je progresivnija. Takođe će stvoriti jasnoću na terenu, odnosno prosvetni radnici na terenu – u Zakarpatju, u drugim regionima Ukrajine – imaće veću jasnoću u pogledu organizacije obrazovni proces“, rekla je Stefanišina.
Evropska komisija je 8. novembra preporučila Evropskom savetu da započne pregovore o pristupanju EU sa Moldavijom i Ukrajinom. Konačnu odluku o početku pregovora trebalo bi da donesu lideri zemalja članica na sastanku od 14. do 15. decembra.
Poslednjih dana iz EU stižu signali da EU možda neće podržati početak pregovora o pristupanju Ukrajine tokom decembarskog samita. Navodno se razmatra mogućnost da se ova odluka odloži do marta zbog nepostojanja jedinstva u Evropskoj uniji. Mađarska javno obećava da će blokirati pozitivnu odluku za Kijev.