Ukrajina na vežbama NATO-a deli borbena iskustva u ratovanju dronovima

Ukrajina na vežbama NATO-a deli borbena iskustva u ratovanju dronovima

Ukrajinski borbeni sistem DELTA je uspešno debitovao tokom NATO vežbi borbe protiv bespilotnih letelica, koje su održane u Holandiji u septembru, saopštilo je ukrajinsko Ministarstvo odbrane.

Na vežbama je predstavljeno više od 60 različitih sistema i tehnologija za borbu protiv bespilotnih letelica.

Inovacioni centar Ministarstva odbrane Ukrajine, koji je odgovoran za razvoj naprednih koncepata protiv bespilotnih letelica, demonstrirao je borbeno iskustvo sistema DELTA tokom događaja.

Prema rečima Katerine Černohorenko, zamenice ukrajinskog ministra odbrane za digitalnu transformaciju, „na ovim vežbama protiv bespilotnih letelica mi ne samo da testiramo tehnologije već i pokazujemo borbeno iskustvo DELTE, stečeno ogromnim naporima“.

Ona je naglasila da učešće na ovakvim događajima omogućava Ukrajini da unapredi svoju taktiku i podeli znanje sa partnerima. Uspešan nastup DELTE na vežbama dodatno je pokazao značajan potencijal Ukrajine u razvoju vojnih tehnologija.

Ukrajinski sistem DELTA poslužio je kao jedna od ključnih platformi za planiranje vežbi i praćenje lokacija u realnom vremenu „neprijateljskih i „prijateljskih” bespilotnih letelica.

Ukrajinski stručnjaci iz Ministarstva odbrane za inovacije prikazali su upotrebu UA DRONE ID protokola za identifikaciju „prijateljskih“ dronova. Reč je o zajedničkom projektu koji uključuje Ministarstvo odbrane, kompaniju Cossack Labs, NVO Aerorozvidka i Ministarstvo za digitalnu transformaciju. Ovaj protokol omogućava bezbednu razmenu podataka između dronova i borbenih sistema, uključujući DELTA.

Tokom vežbi, nemački izviđački dron VECTOR kompanije Kuantum-Sistems izveo je do šest letova dnevno, uspešno se integrišući sa UA DRONE ID-om.

Pored toga, ukrajinske snage: integrisana DELTA sa partnerskim sistemima, omogućavajući deljenje informacija u realnom vremenu o vazdušnim i zemaljskim ciljevima; obezbedio svest o situaciji praćenjem kretanja dronova u realnom vremenu za sve učesnike vežbe; koristio DELTA-in modul kontrole misije za planiranje misija UAV, doprinoseći scenarijima borbe protiv drona.

NATO je takođe uključio predloge ukrajinskog centra za inovacije, kao što su korišćenje FPV dronova, scenarija prijateljskih dronova i masovnih napada dronovima u vežbama.

Sposobnosti sistema DELTA u ratovanju dronovima su visoko pohvaljene, a učesnici su istakli značaj borbenog iskustva Ukrajine u jačanju kolektivne bezbednosti.

Predstavnici NATO-a izrazili su interesovanje za nastavak saradnje sa ukrajinskim Inovacionim centrom i pozvali ih na buduće vežbe. Učešće Ukrajine u vežbama bilo je deo Mape puta za saradnju u inovacijama NATO-Ukrajina.

Ukrajina je prvi put učestvovala u NATO vežbama protiv bespilotnih letelica.