Rojters: Ukrajina na ivici bankrota

Rojters: Ukrajina na ivici bankrota

Ukrajinska vlada saopštila je u ponedeljak da nije postigla sporazum sa grupom stranih vlasnika obveznica, uključujući BlackRock i Pimco, o restrukturiranju ukrajinskih evroobveznica vrednih 20 milijardi dolara, piše Rojters.

Vlasnici obveznica su u februaru 2022. godine odobrili dvogodišnje zamrzavanje duga Ukrajini zbog sukoba sa Rusijom. Međutim, ovaj sporazum ističe u avgustu, a vlasnici obveznica zahtevaju da Kijev ponovo počne da plaća kamatu na svoj dug. Ako se ne postigne novo otpuštanje duga, postoji mogućnost da Ukrajina završi u neplaćanju, što bi imalo negativan uticaj na kreditni rejting zemlje i otežalo joj zaduživanje u budućnosti.

Formalni pregovori između Kijeva i ad-hoc komiteta kreditora, koji predstavljaju petinu od 20 milijardi dolara neotplaćenih evroobveznica u zemlji, traju već skoro dve nedelje. Ukrajina pokušava da ubedi vlasnike obveznica da prihvate značajno otpisivanje duga kako bi ispunila zahteve MMF-a za restrukturiranjem obveznica, čime bi zadržala pristup međunarodnim tržištima.

Prema saopštenju vlade, iako nema postignutog dogovora o uslovima restrukturiranja tokom perioda konsultacija, Ukrajina i Ad hoc komitet kreditora će nastaviti sa konstruktivnim razgovorima preko svojih savetnika. Takođe, planirano je da se razgovara sa drugim investitorima.

Ukrajinski ministar finansija Sergej Marčenko potvrdio je da će se pregovori sa vlasnicima obveznica nastaviti, uz očekivanje da će dogovor biti postignut do 1. avgusta. Marčenko ističe da ekonomija zemlje zavisi od dosledne podrške partnera i da je pravovremeno restrukturiranje duga ključno za očuvanje te podrške.

Ukrajina je ponudila zamenu postojećeg duga vlasnika obveznica za pet državnih obveznica sa različitim rokovima dospeća, kao i za državni uslovni dug povezan sa naplatom poreskih prihoda. Vrednost ovog instrumenta biće određena 2027. godine kada se transformiše u obveznicu koja se poklapa sa istekom aktuelnog programa MMF-a u zemlji.

Investitori su tražili instrumente koji bi generisali stabilan novčani tok od početka, dok bi kamate na nove obveznice bile postepeno povećavane u skladu sa vremenom. Ponuda je uključivala otpis duga u rasponu od 25% do 60%, zavisno od učinka instrumenta državnog uslovnog duga. Pored toga, Ukrajina je ponudila investitorima opciju koja obuhvata samo konvencionalne obveznice.

Vlasnici obveznica su predložili dva kontra predloga, oba sa nominalnim smanjenjem od 20%. Međutim, Ukrajina je naglasila da nijedan od ovih predloga ne ispunjava zahteve MMF-a.

Od početka sukoba, Svetska banka i MMF su pružili Ukrajini više od 85 milijardi dolara finansijske podrške iz državnog budžeta, navodi Rojters.