Ukrajina može više od polovine svoje energije učiniti zelenom do 2030

Ukrajina može više od polovine svoje energije učiniti zelenom do 2030

Do početka naredne decenije Ukrajina može povećati udeo zelene energije u ukupnom snabdevanju energijom na 50% i čak premašiti ovaj pokazatelj.

„Čvrsto verujem da ćemo do 2030. godine imati priliku da dobijemo više od 50% čiste energije za krajnjeg potrošača“, podelio je tako optimističnu prognozu Oleksandr Dombrovskii, prenosi Ukrinform.

Dombrovski je primetio da je država postavila dovoljno ambiciozne ciljeve i da ide ka njima uprkos ratu, koji ne samo da nije zaustavio proces, već je, naprotiv, podstakao brže kretanje.

Kao što je navedeno, takva prognoza je optimistična jer su za to neophodni sledeći preduslovi: Ukrajina brzo pobeđuje, počinje oporavak, a pravila za ekonomski razvoj su „ispravna“ – neće biti korupcije, monopola, a ekonomska decentralizacija se sprovodi u pitanja energetike i investicija. Za državu je veoma važno da stvori pravila igre koja se neće kršiti, koja se neće menjati i koja će pružiti priliku da se brzo investira i razvija ovo tržište, naglasio je Dombrovski.

Bivši poslanik, predsednik MHP Eco Energi (kompanije specijalizovane za proizvodnju gasa) svoj optimizam zasniva na činjenici da i sam sprovodi mnoge eksperimentalne projekte i laboratorijska istraživanja i zna da se danas sprovodi ono u šta mnogi donedavno nisu verovali. na industrijskom nivou.

„Možemo da proizvodimo sopstvene energetske resurse. Ukrajina ima 100 odsto šanse da bude jedna od najinovativnijih, tehnološki najrazvijenijih zemalja sveta“, uveren je Dombrovski. Prema njegovim rečima, Ukrajina ima ogroman potencijal: osim sunca i vetra, kao jedna od najmoćnijih poljoprivrednih zemalja, Ukrajina ima i dovoljnu količinu otpada i sirovina za proizvodnju sopstvenog biogasa, biometana, zelenog vodonika itd.

Mnoge ukrajinske kompanije ne čekaju kraj rata, već sada rade i ulažu. Međutim, potrebna je zelena saradnja sa inostranim partnerima. Ukrajinske kompanije razvijaju takvu saradnju prvenstveno sa Nemačkom, a uspostavljaju i kontakte sa holandskim, austrijskim, danskim, britanskim i američkim firmama.

Dombrovski je ukazao na važnost stvaranja „decentralizovanog sistema snabdevanja energijom“. Hitnost zadatka dokazali su napori ruskog agresora da uništi našu energetsku infrastrukturu, sistem koji smo nasledili od SSSR-a kao kruto strukturisan sistem. Tokom rata, zahvaljujući resursima kao što su, posebno, sunce i mali sistemi za skladištenje, sistem se izbalansirao i počeo da „živi na novi način“. Pojedina sela i gradovi mogli bi sebi da obezbede struju i za vreme nestanka struje.

„Ruska agresija potvrđuje činjenicu da se nafta i gas koje je Ruska Federacija izvozila u Evropu i Ukrajinu i od toga zarađivala vraćaju u vidu oružja, projektila i razaranja. Ceo svet je to na kraju shvatio, Evropa je promenila stav za 180 stepeni, “, rekao je Dombrovski. On je napomenuo da zelena, obnovljiva energija danas nije samo energija. Ovde je reč o zaštiti Ukrajine, o energetskoj bezbednosti, energetskoj nezavisnosti Ukrajine, ali i zemalja EU.

Na nedavno održanom 9. Berlinskom dijalogu o energetskoj tranziciji, zajedno sa udruženjima članicama sindikata, Dombrovskii je potpisao Memorandum o razumevanju i saradnji sa Bundesverband Erneuerbare Energie (BEE), najvećim nemačkim udruženjem za obnovljive izvore energije.