Borel: Ukrajina mora biti u stanju da pogodi aerodrome duboko u Rusiji

Borel: Ukrajina mora biti u stanju da pogodi aerodrome duboko u Rusiji

Ukrajina je svakodnevno izložena razornim raketnim i dron napadima iz dubine Rusije, koji uništavaju civilnu infrastrukturu i ubijaju civile, tako da mora biti u stanju da pogađa aerodrome i lansirne lokacije na ruskoj teritoriji, napisao je visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel na svom blogu na sajtu Evropske službe za spoljne poslove, nakon njegovog učešća na Međunarodnom ekonomskom forumu Ambrosetija, koji je početkom septembra održan u Italiji u Italiji, a na kome je učestvovao ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.

„Zelenski je zahvalio Italiji i drugim partnerima na sistemima protivvazdušne odbrane koje su obezbedili, ali oni nisu bili dovoljni da pokriju ogromnu teritoriju Ukrajine. Posebno zato što Ukrajina još uvek nema ovlašćenje da udara na aerodrome i lansiranja duboko u Rusiji odakle potiču ovi napadi. To omogućava ruskim agresorima da nekažnjeno donesu tugu i uništenje Ukrajini sa bezbednosnih pozicija […] Ako Ukrajini ne bude dozvoljeno da odgovori napadom na mesta odakle potiču napadi, Rusija će nastaviti nekažnjeno da uništava Ukrajinu“, rekao je Borel.

On je napomenuo da je poruka predsednika Zelenskog tokom govora na forumu bila nedvosmislena: Ukrajinci žele da okončaju ovaj rat više od bilo koga drugog, ali ne po cenu sopstvenog suvereniteta. Rusija im nije ostavila drugog izbora osim da se bore za sopstveni opstanak.

„On [Zelenski] je opisao svakodnevne napade dronovima i projektilima na bolnice, škole, biblioteke i stambene zgrade, koji svake noći ubijaju obične Ukrajince. Govorio je o podzemnim skloništima i o ukrajinskoj deci koja uče da čitaju i pišu u podrumima i stanicama metroa. da ih zaštiti od projektila i dronova koje su obezbedili Severna Koreja i Iran“, rekao je Borel.

„Mi [zemlje EU] smo se obavezali da ćemo učiniti sve što je potrebno da pomognemo Ukrajini da se odbrani, a odbrana znači biti u stanju da efikasno odgovori na napad. Po mom mišljenju, Ukrajina bi trebalo da ima sposobnost da cilja izvor ovih napada –“ da pogodi strelce, a ne samo strele.’ Zbog toga sam, tokom našeg poslednjeg neformalnog sastanka ministara spoljnih poslova i odbrane u Briselu, podržao pravo Ukrajine da gađa ključna ruska vojna postrojenja uključena u invaziju, gde god da se nalaze, kako to dozvoljava međunarodno pravo koje se ne zaustavlja na granici Rusije. “, dodao je on.

Prema Borelu, neke države članice su se složile sa ovim stavom, dok su druge to posmatrale kao pitanje nacionalne diskrecije, tako da ne postoji zajednički stav EU po ovom pitanju.

„Ono što je jasno, međutim, jeste da, suočeni sa eskalacijom ruske kampanje bombardovanja civilnih ciljeva, trenutna politika je veoma skupa u smislu života Ukrajinaca i utiče na kredibilitet naše rešenosti da podržimo Ukrajinu“, rekao je on.

On je podsetio da je u danima nakon Ambrosetijevog foruma predsednik Zelenski takođe razgovarao o ovom kritičnom pitanju sa liderima iz SAD i Velike Britanije. Razgovori će se nastaviti na sastanku Generalne skupštine UN u Njujorku sledeće nedelje.

„Međutim, neophodno je shvatiti da se ne radi o ulasku u rat sa Rusijom ili dolivanju ulja na vatru, kao što neki sugerišu. Svako na mestu predsednika Zelenskog tražio bi isto. Jer ako Ukrajini ne bude dozvoljeno da odgovori napadom na mesta odakle napadi potiču, Rusija će nastaviti da nekažnjeno uništava Ukrajinu“, rekao je Borel.