Rusima potrebno nedelju dana da se povuku iz Hersona

Rusima potrebno nedelju dana da se povuku iz Hersona

Ukrajinske trupe su se u četvrtak gurale ka Hersonu, nakon što je Moskva naredila jedno od najvećih povlačenja u ratu, iako je Kijev upozorio da bi ruske trupe i dalje mogle da pretvore Herson u „grad smrti“ i trebalo bi im najmanje nedelju dana da se povuku, prenosi Rojters.

U intervjuu u Kijevu, ukrajinski ministar odbrane Aleksej Reznikov rekao je Rojtersu da Rusija ima kontingent od 40.000 vojnika u Hersonskoj oblasti i da su obaveštajni podaci pokazali da su njene snage ostale u gradu, oko grada i na zapadnoj obali ogromne reke Dnjepar.

„Nije tako lako povući ove trupe iz Hersona za jedan ili dva dana. Kao minimum, (trebaće) nedelju dana“, rekao je on.

Reznikov je dodao da bi takav izlazak oslobodio snage sa obe strane da se bore na drugom mestu. Činilo se da je ruska vojska pod komandom generala Sergeja Surovikina postala disciplinovanija i brutalnija od njegovog imenovanja za novog komandanta ruskih invazionih snaga u oktobru, rekao je on.

Ranije u četvrtak, načelnik ukrajinske vojske Valerij Zalužnji rekao je da su ukrajinske trupe napredovale 7 kilometara (4,3 milje) u poslednja 24 sata i ponovo zauzele 12 naselja na jugu.

Na državnoj televiziji Ukrajine prikazana je mala grupa ukrajinskih vojnika kako ih pozdravljaju radosni stanovnici u centru sela Snihurivka, oko 55 km (35 milja) severno od grada Hersona, sa ukrajinskom zastavom koja se vijori iznad trga iza njih. Rojters je potvrdio lokaciju snimka.

Nekoliko kilometara dalje, u devastiranom selu na liniji fronta do kojeg je Rojters došao u oblasti koju su već držale ukrajinske snage, puške su utihnule za, kako su stanovnici rekli, prvu mirnu noć od početka rata.

„Nadamo se da ćutanje znači da Rusi odlaze“, rekla je Nadija Nizarenko, 85. Rusi bi mogli da spremaju zamku, rekla je Nizarenkova ćerka, Svitlana Lišenuk, 63.

Ipak je bilo radosti. Petro Lupan, volonter koji deli hleb stanovnicima, rekao je da nije mogao da nađe reči da izrazi svoja osećanja nakon što je saznao za ponovno zauzimanje Snihurivke.

Ako Rusija sprovede svoje povlačenje iz oblasti koju je predsednik Vladimir Putin proglasio pripojenom pre mesec dana, to bi bilo njeno najveće povlačenje od kada su njene snage potisnute sa predgrađa Kijeva u martu i jasna promena u zamahu.

Moskva je u sredu naredila trupama da se povuku iz celog džepa koji je držala Rusija na zapadnoj obali reke Dnjepar, uključujući grad Herson, jedini regionalni glavni grad koji je zauzela.

Ukrajinski zvaničnici su do sada uglavnom bili oprezni u javnosti, upozoravajući da Rusi možda i dalje planiraju da poseju razaranja na svom izlasku.

U jugoistočnom gradu Zaporožju, 54-godišnja Larisa, koja je nedavno pobegla iz Hersona da bi stigla na teritoriju pod kontrolom Ukrajine, rekla je da ne može da dođe do porodice u toj oblasti.

„Pokušali smo da ih kontaktiramo… ali veze nije bilo. Ne znamo ni… sudbinu naših rođaka.“

„Osam meseci živimo na okupiranim teritorijama. Tamo je situacija teška, posebno psihički. Naše selo je puno naoružanih ruskih vojnika… Čudo je da smo se izvukli… Bilo je suza sreće kada Video sam našu ukrajinsku zastavu i naše vojnike“.

Mihail Podoljak, savetnik predsednika Vladimira Zelenskog, rekao je u četvrtak da Rusija želi da pretvori Herson u „grad smrti“, minirajući sve od stanova do kanalizacije i planirajući da granatira grad sa druge strane reke.

Rusija poriče da je napadala civile uprkos bombardovanju stambenih naselja tokom sukoba. Ona je evakuisala hiljade civila iz oblasti Hersona poslednjih nedelja, što je, kako Ukrajina kaže, uključivalo ilegalne prisilne deportacije.

Javna opreznost Kijeva može delimično odražavati njegovu želju da svoje operacije drži u tajnosti jer planira da nanese što je moguće više štete hiljadama ruskih vojnika koji će verovatno morati da budu prebačeni preko reke trajektom.

Upitan o Hersonu u intervjuu za CNN emitovan u četvrtak, Zelenski je rekao da ne može da iznosi detalje, jer „zaista želim da imam neprijatno iznenađenje za neprijatelja, a ne nešto na šta su oni spremni“.

Ruski državni mediji i prokremljovski ratni jastrebovi branili su povlačenje kao neophodan potez, a istovremeno su priznali težak udarac.

Povlačenje bi Moskvi ostavilo samo ograničene dobitke za „specijalnu vojnu operaciju“ zbog koje je postala parija na Zapadu i, prema procenama SAD, ubila ili ranila oko 100.000 ruskih vojnika.

Ruske snage se i dalje drže drugih dobitaka na jugu, uključujući vitalnu kopnenu rutu koja povezuje Rusiju sa poluostrvom Krim koje je zauzela 2014, i gradove na istoku koje su uglavnom uništili dok su ih zauzeli.