Ukrajina „prošla test“ novih američkih vođenih raketa

Ukrajina „prošla test“ novih američkih vođenih raketa

Ukrajinski ministar odbrane Aleksij Reznikov rekao je da je njegova zemlja „prošla test“ uspešnom upotrebom nedavno isporučenih američkih artiljerijskih sistema dugog dometa, ali je naglasio da je visoka stopa trošenja duž njene velike linije fronta izazvala potražnju za dodatnim zalihama, kao što su oklopna vozila i dronovi, hitnije.

Aleksij Reznikov je rekao da potreba za oružjem većeg dometa i dalje nadmašuje potražnju Ukrajinaca za sistemima manjeg dometa, jer se rat prebacuje prvenstveno na artiljerijsku bitku, i da će biti potrebno više ako žele da povrate teritoriju izgubljenu od ruske invazije 2. februara. 24.

„Moramo da osvežimo naše vodove i promenimo ih i izvršimo zamene i zato što takođe imamo mnogo gubitaka“, rekao je on u intervjuu za The Wall Street Journal. „Čekamo još oklopa, više naoružanja od naših partnera. Moramo da obnovimo neke pravce i da osvežimo naša utvrđenja i planiramo novu operativnu strategiju.

On je rekao da su raketni sistemi visoke pokretljivosti M142, lanseri dugog dometa poznati kao Himars, „promenili igru“, omogućavajući Ukrajini da gađa ruske snage u severoistočnom gradu Izjumu, ali je dodao: „Rat je sumoran. .. Treba nam više. Treba nam brzo.”

Ministar je napomenuo da je ukrajinska vojska morala da ubedi zapadne partnere nacije da može efikasno da koristi novo oružje. Uspešni udari na ruske ratne brodove i komandno-kontrolne punktove pokazali su da je Vojska prošla test, naglasio je načelnik odbrane.

„Rusi koriste svoje MLRS-ove, koji mogu da pređu 120 kilometara“, rekao je Reznikov, misleći na višestruke raketne sisteme ruske proizvodnje. „Dakle, treba da imamo nešto malo duže: 150 [kilometara]. Stići ćemo tamo.”

On je takođe rekao da dronove, uključujući one koje šalju SAD i drugi partneri, Rusija stalno ometa i da nemaju softver za sprečavanje ometanja koji je potreban da bi dobili prednost.

Gospodin Reznikov je opisao bitku u Harkovu kao problem za Ukrajinu, rekavši da je njena lokacija duž granice omogućila ruskim snagama da pucaju na sisteme velikog dometa na region sa ruskog tla, često na štetu civilnih i stambenih područja.

„Naši protivraketni sistemi mogu da se bore sa svojim balističkim i krstarećim raketama – nije 100 odsto, ali možemo ih dobiti. Ali ne možemo zatvoriti nebo od njihovih MLRS-ova.“

Kako je ranije izvestio Ukrinform, Generalštab Oružanih snaga Ukrajine zahvalio je Sjedinjenim Državama na odluci da pošalju još četiri lansera HIMARS kako bi pomogli naciji da se odbrani od ruskog napada.