Ukrajina, Japanska poslovna federacija da nastave i prošire saradnju

Ukrajina, Japanska poslovna federacija da nastave i prošire saradnju

Prvi put nakon pet godina, Ministarstvo ekonomije Ukrajine i Japanska poslovna federacija Keidanren su održali deveti zajednički sastanak u Tokiju, okupivši ukrajinske i japanske privrednike. Informaciju je saopštilo Ministarstvo privrede.

Tokom sastanka, prva potpredsednica Vlade i ministarka ekonomije Ukrajine Julija Sviridenko i predsednik Kejdanren komiteta za saradnju sa Ukrajinom Fumija Kokubu potpisali su memorandum koji predviđa nastavak i proširenje saradnje u cilju podrške posleratnom oporavku Ukrajine i proširenju bilateralne saradnje.

Sviridenko je istakla da je privatni sektor ključan za ekonomski razvoj i rekonstrukciju Ukrajine te je naglasila prioritet dalje saradnje sa Keidanrenom i njegovim članovima. Japanskim kompanijama je pružena mogućnost za osnivanje zajedničkih preduzeća sa ukrajinskim kompanijama, lokalizaciju tehnologija i proizvodnje, otvaranje poslovnih predstavništava i snabdevanje Ukrajine visokotehnološkom industrijskom opremom i rezervnim delovima. Takođe, zatražena je podrška Vlade Japana u obnavljanju uništenih proizvodnih objekata i infrastrukture.

Japanske kompanije već aktivno posluju na ukrajinskom tržištu, dok vladine organizacije otvaraju svoja predstavništva, pri čemu trenutno u Ukrajini posluje preko 40 japanskih kompanija.

Predstavnici Kejdanrena su istakli napredak u reformama koje sprovodi Ukrajina i potvrdili svoju posvećenost podršci oporavku te zemlje, posebno kroz javno-privatna partnerstva.

Nakon sastanka, strane su se složile da će pomoći u rešavanju problema sa kojima se suočavaju japanske kompanije u Ukrajini. Na sastanku je učestvovalo oko 100 japanskih kompanija i više od 20 ukrajinskih, predstavnici različitih sektora poput energetike, finansija, poljoprivrede, inženjeringa, logistike i građevinarstva.

Ukrajina je ponudila Japanskoj agenciji za međunarodnu saradnju (JICA) podršku u projektima industrijske saradnje, zajedničkim ulaganjima, nabavci opreme i rezervnih delova, kao i restauraciji uništenih industrijskih objekata.