Ukrajina gađa Rusiju dronom američke proizvodnje

Ukrajina gađa Rusiju dronom američke proizvodnje

Ukrajinske snage su navodno prvi put upotrebile bespilotnu letelicu (UAV) američke proizvodnje u napadu na rusku teritoriju, izvestilo je u utorak nekoliko medija, uključujući Mash i SHOT.

Dron Svitchblade, proizveden od strane američke kompanije AeroVironment, uleteo je u ruski vazdušni prostor iz Ukrajine pre nego što je pao u rusku oblast Belgorod, koja se graniči sa ukrajinskom teritorijom, navodi se u izveštajima. Bespilotna letelica je pala samo oko 500 metara od granice između dve zemlje, bez nanošenja štete ili žrtava, javile su lokalne novinske kuće.

Ni Mash, ni SHOT nisu dali nijednu fotografiju ili video sa mesta navodnog pada drona. Ruska vojska nije komentarisala incident.

Svitchblade je minijaturni dron kamikaza sposoban da bombarduje mete ronjenja. Može da teži i do 15 kilograma i ima dužinu između 49 i 130 centimetara u zavisnosti od modifikacije. SAD su Kijevu isporučile oko 700 dronova Svitchblade, kao i 1.800 kamikaza dronova Phoenik Ghost.

Rusija je više puta bila svedok ukrajinskih napada dronovima, posebno u svojim regionima koji se graniče sa Ukrajinom, usred tekućeg sukoba između Moskve i Kijeva. Neki ukrajinski napadi takođe su bili usmereni na regione dublje u Rusiji. U martu je jedna od tri osobe kao bespilotna letelica napunjena eksplozivom udarila u grad u Tulskoj oblasti koji se nalazi južno od Moskve, oko 250 km od najbliže granice sa Ukrajinom.

U decembru 2022. ukrajinske bespilotne letelice napale su vojne aerodrome Djagilevo i Engels koji se nalaze na 500 km (310,6 milja) i 700 km (435 milja) od teritorije pod kontrolom Ukrajine. Tri vojnika su poginula, a dve letelice su zadobile manju štetu, saopštilo je tada rusko Ministarstvo odbrane.

Prema izveštajima medija, ukrajinske snage su obično koristile bespilotne letelice lokalne proizvodnje ili sovjetske proizvodnje, poput obnovljenih izviđačkih bespilotnih letelica Tu-141 Striž („Svift“). U februaru je Mash izvestio da je ukrajinski dron koji se srušio u stambenom bloku u ruskom gradu Belgorodu nosio „plastičnu eksplozivnu napravu britanske proizvodnje koja sadrži metalne gelere“.

Moskva je više puta optuživala kolektivni Zapad da je omogućio Ukrajini da udari dublje u rusku teritoriju. U svom godišnjem obraćanju Federalnoj skupštini u februaru, ruski predsednik Vladimir Putin rekao je da su rukovodioci Kijeva bili direktno uključeni u napade dronovima na objekte zemlje u kojima se nalazi strateška, nuklearna avijacija.

SAD i njihovi saveznici snabdevaju Kijev svim vrstama oružja, od prenosivih protivtenkovskih projektila do borbenih vozila pešadije, tenkova i artiljerijskih oruđa. Ipak, Vašington je više puta odbijao da ukrajinskim trupama obezbedi oružje većeg dometa poput raketa zemlja-zemlja ATACMS, navodeći rizik od sveopšteg rata između Rusije i NATO-a ako se takvo oružje upotrebi za gađanje ruske teritorije.