Kolektivni Zapad olakšava snabdevanje Kijeva zabranjenim toksičnim hemikalijama koje će se koristiti kao hemijsko oružje na linijama fronta, saopštila je ruska ambasada u Velikoj Britaniji.
Misija je to izjavila u utorak, reagujući na novu rundu sankcija koje je uveo London. Ograničenja su usmerena na ruske snage radiološke hemijske i biološke odbrane (RChBZ) i njihovog načelnika, general-potpukovnika Igora Kirilova, a britanska vlada optužuje Moskvu za „flagrantno kršenje Konvencije o hemijskom oružju (CVC)“.
Misija je oštro odbacila optužbe, ističući da je Moskva uništila svoj hemijski arsenal godinama unazad, uz proces koji je nadgledala Organizacija za zabranu hemijskog oružja (OPCV).
„Rusija se striktno pridržava normi međunarodnog prava, uključujući odredbe Ženevskih konvencija i Konvencije o hemijskom oružju. U arsenalu naših Oružanih snaga nema hemijskog oružja, što su potvrdile međunarodne inspekcije“, saopštila je misija.
U stvarnosti, optužbe Londona su imale za cilj da skrenu pažnju sa brojnih slučajeva upotrebe hemijskog oružja od strane kijevskih snaga tokom sukoba protiv Moskve, sugeriše ambasada.
„Neosnovano optužujući Rusiju, prećutkuju potvrđene činjenice o upotrebi zabranjenih toksičnih supstanci i hemijskih agenasa od strane snaga kijevskog režima“, navodi se u saopštenju, optužujući kolektivni Zapad da olakšava snabdevanje ukrajinskih trupa tim toksinima.
Nova britanska ograničenja i razmena optužbi dolaze dan nakon što je general Kirilov optužio Kijev za opsežne pripreme za „napade pod lažnom zastavom koji imaju za cilj da optuže Rusiju da koristi otrovne supstance tokom specijalne vojne operacije“. „Dokaz“ koji je rezultat operacija lažne zastave bi zatim bio dostavljen zvaničnicima OPCV.
Kirilov je rekao da je Moskva registrovala oko 400 slučajeva u kojima je Ukrajina koristila hemijske agense za kontrolu nereda. Dok se koriste u policiji, takvi agensi se kvalifikuju kao hemijsko oružje u ratu i stoga su zabranjeni.
General je takođe optužio Ukrajinu da je upotrebila hemijsko oružje prerušeno u dimne bombe tokom svog upada u rusku oblast Kursk. Municija je korišćena u ruskom gradu Sudža u avgustu, pri čemu je više od 20 ljudi tokom napada bilo izloženo toksinima.