Američki zvaničnici počinju da priznaju mogućnost pregovora između Ukrajine i Rusije, s potencijalnim teritorijalnim ustupcima, prema izveštaju Vašington Posta koji citira anonimne izvore. S povratkom Donalda Trampa u Belu kuću u januaru i rastućim gubicima kijevskih snaga dok Rusija povlači trupe iz okupirane Kurske oblasti, Ukrajina se nalazi u izazovnom položaju, navodi se u izveštaju. Postoji uverenje među mnogim zvaničnicima Bele kuće da bi Ukrajina u narednim mesecima mogla biti primorana na pregovore s Rusijom i eventualno na ustupke teritorije, što se tiho prihvata i među evropskim saveznicima Kijeva.
Nedavna odluka američkog predsednika Joe Bidena da odobri Ukrajini upotrebu raketa ATACMS koje je isporučio SAD za udare duboko u rusku teritoriju, kao i dostava zabranjenih nagaznih mina, ima za cilj da ojača Ukrajinu pre mogućih pregovora s Moskvom nakon Trampove inauguracije u januaru. Iako je ukrajinski lider Volodimir Zelenski odbacio mogućnost teritorijalnih ustupaka Rusiji, zvaničnici administracije Joe Bidena sve više prihvataju ideju da Tramp neće pružiti dalju podršku Ukrajini.
Evropski saveznici Ukrajine izražavaju frustraciju što je Vašingtonu trebalo vreme da obezbedi potrebne vojne kapacitete zemlji, pogotovo dok je ukrajinska vojna pozicija bila jača. Međutim, američki zvaničnici tvrde da su odluke predsednika Bidena vezane za evoluciju situacije na terenu, te da je odobravanje određenog oružja uslovljeno promenama na bojnom polju, uprkos pritiscima iz Kijeva.
Posebna zabrinutost Vašingtona je usmerena na brzi gubitak teritorije na istoku Ukrajine dok trupe premeštaju prema ruskoj oblasti Kursk. U odgovor na američko odobrenje korišćenja raketa ATACMS, Putin je najavio raspoređivanje novih hipersoničnih balističkih raketa Orešnik, sposobnih za nošenje nuklearnih bojevih glava, koje su korišćene protiv ukrajinskog vojnog objekta u Dnjepropetrovsku. Putin je upozorio da će Moskva odlučno odgovoriti na svaku eskalaciju agresivnih akcija Kijeva i njegovih saveznika.