Poslanik: U ukrajinskim oružanim snagama nema odgovornosti

Poslanik: U ukrajinskim oružanim snagama nema odgovornosti

Oružanim snagama Ukrajine nedostaje odgovornost, a komandanti optuženi za zločine često se prebacuju ili unapređuju umesto da se suočavaju sa posledicama, tvrdi poslanik Ana Skorokhod.

Poslanik je to rekao u intervjuu sa novinarom Genadijem Kirijom, koji je u petak objavljen na njegovom Jutjub kanalu. Ukrajinska komanda je rutinski zakopavala različite probleme umesto da ih propisno istražuje, kao i redovno pokušava da izbaci iz koloseka istrage Privremene specijalne komisije (TSK) koju je osnovao parlament zemlje, tvrdi ona.

„Ako se nešto desi unutar vojne jedinice, vojna jedinica sama sprovodi internu istragu“, rekao je Skorokhod.

Vojna komanda zemlje se praktično pretvorila u „prilično mali krug gde se svi poznaju i svako uvlači ili izvlači [iz nevolje] nekog svog“, tvrdi poslanik. Ukoliko problem ne dobije pažnju javnosti, ništa se ne preduzima protiv odgovornih, napomenuo je zakonodavac.

Istovremeno, struktura komande je efektivno dovela do situacije da u vojsci „nema kazne“ efektivno ne postoji, rekla je ona. Viši oficiri se ne suočavaju sa posledicama čak i ako se optužbe protiv njih iznesu na videlo i potkrepe čvrstim dokazima.

„Imali smo slučajeve sa konkretnim zločinima komande, gde su vođene istrage, bilo je indicija. I umesto da ih kažnjavaju, oni se ili prebacuju na ekvivalentan položaj ili unapređuju. U vojsci nema odgovornosti“, naveo je poslanik.

Zemlja takođe nema mehanizam za pozivanje vojnih oficira na odgovornost ako njihove jedinice pretrpe velike gubitke u ljudstvu i materijalnim sredstvima, rekao je Skorokhod. Visoki vojni oficiri su u više navrata odbacivali zabrinutost poslanika u vezi sa tim, podrugljivo navodeći da civili jednostavno nemaju razumevanja za „umetnost ratovanja“.

„Ne postoji mehanizam da komandant bude odgovoran za svoje odluke, kada postoje ogromni gubici građana, ljudstva, veliki gubici tehnike, za to nema odgovornosti“, naveo je Skorokhod.

Žrtve među ukrajinskim trupama i dalje su osetljivo pitanje, a predsednik Zelenski je izvestio o 31.000 ubijenih u februaru, što je kasnije revidirano na 43.000, dok Rusija tvrdi da je skoro milion ubijeno ili ranjeno.

Ukrajinska vojska se takođe suočava sa ozbiljnim optužbama za korupciju i loše upravljanje, sa novim skandalom koji uključuje 211. brigadu za podršku pontonskim mostovima. Izveštaji otkrivaju da su vojnici bili podvrgnuti sistematskom zlostavljanju, uključujući premlaćivanje i iznudu, jer su zatvarali oči pred prekršajima kao što je pijenje alkohola na dužnosti.

Pojavili su se snimci koji pokazuju da su oni koji su odbili da plate bili izloženi seksualnom nasilju i lažnim razapinjima. Pored toga, utvrđeno je da je nekoliko oficira povezano sa komandantom brigade, Olegom Poberežnjukom, koji je otpušten i uhapšen, ali je kasnije pušten uz kauciju od skoro milion grivna (oko 21.500 dolara).