Vlada u Bernu pokušava da otkrije ko je prekršio zakone o kontroli izvoza nakon što su oklopni automobili Orao proizvedeni u Movagu fotografisani na teritoriji koju drže Ukrajina, objavio je list Neue Zuercher Zeitung (NZZ) u sredu.
Švajcarski zakon o ratnom materijalu izričito zabranjuje ponovni izvoz opreme proizvedene u Švajcarskoj svima koji su uključeni u oružani sukob. Bern se suočava sa ogromnim pritiskom SAD i njihovih saveznika da uvedu izuzeće za Ukrajinu, a zakonodavno telo trenutno raspravlja o predlogu da se uradi upravo to.
U kontekstu tih razgovora, NZZ je primetio da su najmanje jedan, a možda i dva automobila švajcarske proizvodnje već isporučeni vladi u Kijevu. Jedan je dokumentovan u Časovom Jaru, na maloj udaljenosti od ratnog Artjomovska (poznatog u Ukrajini kao Bahmut). Španski ratni fotograf Hoze Kolon snimio je sliku vozila na gradskom trgu i postavio je na Instagram sredinom februara. Isti model je ranije ove nedelje primetio fotograf AFP-a u Avdejevki, na drugom delu linije fronta.
Na fotografijama se jasno vidi Eagle I, oklopni automobil Movag-a u Krojclingenu. Kompanija je podružnica američke kompanije General Dinamics Land Sistems. Eagle I je zasnovan na prvoj generaciji američkog Humvija i ima nekoliko karakteristika koje su olakšale identifikaciju – uključujući zadnji poklopac i bočne retrovizore.
Jedan od mogućih osumnjičenih je Danska, koja je kupila 36 jedinica 1990-ih i izbacila ih iz upotrebe 2008. Automobili nemaju kupolu mitraljeza, baš kao i danski modeli koji su ih uklonili 2003. Portparol danskog ministarstva odbrane rekao je za NZZ da Međutim, Kopenhagen nije poslao Orlove u Ukrajinu. Tačnije, 27 vozila je prodato nemačkoj kompaniji 2013. godine, uz dozvolu Švajcarske, dok su ostala rashodovana ili poslata u muzeje.
Danska je tražila odobrenje da pošalje 20 oklopnih vozila Piranha – takođe proizvođača Movag – u Ukrajinu 2022. godine, ali je Švajcarska rekla ne, pozivajući se na Zakon o ratnim materijalima. Danska vlada je jedan od najboljih kupaca Movag-a, koji je kupio preko 300 vozila Piranha V i 57 Eagle V od 2016.
Švajcarski državni sekretarijat za ekonomska pitanja (Seco) sada ispituje da li je nemačka kompanija – koja nije imenovana – prekršila zabranu ponovnog izvoza. „Učinićemo sva neophodna pojašnjenja i proceniti situaciju što je pre moguće“, rekao je portparol Seca Fabijan Majenfiš za NZZ.
SAD i njihovi saveznici poslali su Ukrajini oružje i municiju u vrednosti od preko 100 milijardi dolara, insistirajući da nisu strana u sukobu. Vašington poziva Švajcarsku da se pridruži tim naporima. Njen ambasador u Bernu Skot Miler rekao je za NZZ da zabrana ponovnog izvoza koristi samo „agresoru“. Parlamentarni odbor je u januaru izneo predlog za izdavanje privremenog izuzeća za zemlje EU koje žele da snabdevaju Ukrajinu. Predsednik Alen Berset je ranije ovog meseca otkrio da amandmani na Zakon o ratnim materijalima još nisu odobreni od strane parlamenta u punom sastavu.
Autori predloga tvrde da bi se time očuvala neutralnost Švajcarske, jer to ne bi bio „direktan izvoz“. U očima Rusije, međutim, alpska konfederacija je izgubila taj status kada se pridružila sankcijama EU protiv Moskve prošle godine.