Sporazum o stvaranju Međunarodnog centra za krivično gonjenje zločina ruske agresije

Sporazum o stvaranju Međunarodnog centra za krivično gonjenje zločina ruske agresije

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen najavila je stvaranje Međunarodnog centra za krivično gonjenje zločina agresije protiv Ukrajine i navela potrebu da se Rusija privede pravdi, navodi se u saopštenju na sajtu Evropske komisije, piše „Evropska pravda“.

„Evropska unija podržava ulogu Međunarodnog krivičnog suda. Takođe smatramo da je potreban poseban tribunal za procesuiranje zločina agresije od strane Rusije. I ponosan sam što ćete na ovoj konferenciji, kao prvi korak, potpisati sporazum osnovati Međunarodni centar za krivično gonjenje zločina agresije u Hagu“, navodi se u saopštenju.

U Lavovu se održava konferencija Ujedinjenih za pravdu na kojoj se razgovara o mehanizmima da Rusija odgovara za zločine u Ukrajini

„Rusija mora da odgovara za ove gnusne zločine. Putin mora da odgovara. Moramo učiniti sve što je u našoj moći da odgovorne privedemo pravdi. Evropska unija, zajedno sa našim partnerima, nastaviće da radi na tome da Rusija plati.“ , – rekla je fon der Lajen.

Takođe je saopšteno da će na konferenciji biti potpisan ažurirani sporazum o stvaranju Zajedničke istražne grupe Evrodžasta kako bi se olakšalo stvaranje Međunarodnog centra za krivično gonjenje zločina agresije (ICPA) u okviru njegove strukture.

Uz podršku Eurojusta, osnovana je Zajednička istražna grupa za prikupljanje dokaza i istragu velikih međunarodnih zločina počinjenih u Ukrajini. Zajednički istražni tim uključuje Međunarodni krivični sud iz Ukrajine, kao i iz Litvanije, Poljske, Estonije, Letonije, Slovačke, Rumunije i Estonije.

Izmene su Uredbe o Evrojustu, koje su Agenciji dale pravnu mogućnost da bezbedno čuva i analizira dokaze u vezi sa velikim međunarodnim zločinima. Pravosudna baza podataka je pokrenuta u februaru 2023.

Međunarodni krivični sud (ICC) je ovlašten da procesuira najteže međunarodne zločine, kao što su genocid, zločini protiv čovječnosti i ratni zločini. Ovlašćena je i da goni krivično delo agresije, ali samo u odnosu na one zemlje koje su priznale njenu nadležnost nad tim zločinom. Zločin agresije je zločin koji je počinio najviši politički i vojni vrh.

S obzirom na činjenicu da Rusija ne priznaje jurisdikciju MKS, pa stoga MKS ne može da vrši ovu nadležnost u kontekstu rata Rusije protiv Ukrajine. Da bi popunila ovu prazninu, Evropska komisija je u novembru 2022. predstavila različite opcije državama članicama kako bi osigurala da Rusi budu smatrani odgovornim za zločine počinjene u Ukrajini.

Ukrajina je zajedno sa svojim saveznicima i partnerima razvila tri modela za uspostavljanje i rad specijalnog tribunala u vezi sa zločinom ruske agresije.

Jedan od modela je stvaranje specijalnog tribunala na osnovu sporazuma Ukrajine sa UN uz usvajanje odgovarajuće rezolucije Generalne skupštine UN.