IAEA, 37 zemalja pozvalo Rusiju da povuče trupe iz elektrane Zaporožje

IAEA, 37 zemalja pozvalo Rusiju da povuče trupe iz elektrane Zaporožje

Članovi Evropske unije i još 10 delegacija pozvali su Rusiju da povuče svoju vojnu opremu, snage i zaposlene u Rosatomu iz nuklearne elektrane Zaporožje i da vrati punu kontrolu nad postrojenjem Ukrajini, navodi se u izjavi EU u Odboru guvernera IAEA o nuklearnoj bezbednosti, bezbednosti i zaštitnim merama u Ukrajini.

„EU i njene države članice nikada neće priznati pokušaj nelegalne zaplene ZNPP od strane Rusije. Snažno pozivamo Rusiju da povuče svoju vojnu opremu i celokupno osoblje, uključujući i ROSATOM iz ZNPP, i vrati punu kontrolu njenom zakonitom vlasniku Ukrajini“, navodi se u saopštenju.

Saopštenju su se pridružile Severna Makedonija, Crna Gora, Albanija, Moldavija, Bosna i Hercegovina, Gruzija, Island, Lihtenštajn, Norveška i Ukrajina.

Navodi se da Ruska Federacija „nije pokazala znake da se pridržava tri rezolucije koje je usvojio Bord guvernera IAEA 2022. godine, niti prethodnih konsenzusnih rezolucija Generalne konferencije IAEA u kojima se navodi da „bilo kakav oružani napad i pretnja nuklearnom objekti namenjeni u miroljubive svrhe predstavlja kršenje principa Povelje UN, međunarodnog prava i Statuta Agencije.“

Svaki od „sedam neophodnih stubova za obezbeđivanje nuklearne bezbednosti i bezbednosti u oružanom sukobu“, koje je prošle godine unapredio generalni direktor IAEA, ugrožen je kao rezultat agresije Ruske Federacije na Ukrajinu.

„Dogodilo se mnogo incidenata umalo promašaja. Nuklearna nesreća sa svim njenim radiološkim posledicama do sada je mogla da se izbegne, uglavnom zahvaljujući otpornosti i posvećenosti ukrajinskog operativnog osoblja. Ruska Federacija mora da prestane da vrši pritisak na ukrajinski kadar. Oni rade u sve manjem broju i pod velikim stresom na održavanju bezbednosti i bezbednosti ZNPP“, navodi se u saopštenju.

Napominje se da EU u potpunosti podržava rad IAEA na pružanju pomoći Ukrajini u održavanju nuklearne sigurnosti i bezbjednosti i da implementira zaštitne mjere u skladu sa obavezama Ukrajine u pogledu zaštitnih mjera. Ističemo važnost kontinuiranog prisustva IAEA u svim nuklearnim objektima Ukrajine.

„Takođe nastavljamo da podržavamo napore generalnog direktora IAEA da postigne dogovor o uspostavljanju zaštitne zone nuklearne bezbednosti i bezbednosti oko ZNPP, uz puno poštovanje suvereniteta Ukrajine“, navodi 37 zemalja.

Podsećaju da je od početka rata EU obezbedila Ukrajini skoro 53 miliona evra pomoći u vezi sa nuklearnom bezbednošću, od čega je 5,6 miliona evra kanalisano preko IAEA. Ovo ne uključuje pomoć u nuklearnoj bezbednosti i bezbednosti koju pružaju države članice EU bilateralno ili preko IAEA.

Finansiranje EU neće biti obezbeđeno za projekte IAEA koji direktno koriste Rusiji ili Belorusiji, a eksperti EU neće učestvovati na sastancima IAEA koji se održavaju u Rusiji ili Belorusiji.

„Ohrabrili bismo Sekretarijat IAEA da ne poziva ruske predstavnike na visokom nivou na događaje koje sponzoriše IAEA. Podstičemo sve države članice IAEA da slede sličan pristup i pažljivo ispitaju svoje projekte i aktivnosti kako bi izbegli ulazak u saradnju sa onima koji grubo krše međunarodno pravo. Agresor je izolovan od zajednice država koje poštuju zakon i mora da odgovara“, navodi se u saopštenju.

Rusija je tokom noći u četvrtak, 9. marta, izvršila masivan raketni napad na kritične infrastrukturne objekte širom Ukrajine. Kao rezultat štrajkova, Zaporoška nuklearna elektrana je potpuno bez struje. Trenutno je obnovljeno napajanje ZNPP, prelazak sa dizel generatora na električnu energiju iz elektroenergetskog sistema Ukrajine.