Tri velike grčke brodarske kompanije – Minerva Marine, Thenamaris i TMS Tankers – prestale su da transportuju rusku naftu poslednjih nedelja kako bi izbegle sankcije SAD, piše Rojters koji se poziva na sopstvene izvore.
Napominje se da ovaj razvoj predstavlja udarac za Rusiju jer sužava broj brodskih kompanija koje su spremne da transportuju rusku naftu potrošačima u Aziji, Turskoj, Bliskom istoku, Africi i Južnoj Americi – iako su trgovci rekli da Moskva još uvek ima dovoljno transporta firme za sada.
Sve tri kompanije bile su aktivni otpremnici ruske nafte i goriva do septembra-oktobra, kada su počele da smanjuju svoje učešće.
Prema rečima trgovaca, sve tri kompanije su odbile zahteve za brodove za utovar ruske nafte u novembru i kasnije, rekli su trgovci, koji su ranije sarađivali sa tri firme.
Prema publikaciji, tri grčke kompanije su isporučivale rusku naftu decenijama i nastavile to da rade kada je većina drugih zapadnih kompanija napustila rute kako bi izbegla povećanje rizika od sankcija i nametanje gornje granice cena.
Tri grčke kompanije upravljaju sa više od 100 naftnih tankera koji mogu da pretovare skoro sav izvoz nafte iz ruskih evropskih luka Primorska, Ust-Luga i Novorosijsk od otprilike 10 miliona tona mesečno ili 2,4 miliona barela dnevno.
Napominje se da oni takođe upravljaju flotom manjih tankera koji prevoze gorivo.
Prema rečima trgovaca i kompanija za ispijanje pića, Rusija se sada oslanja na svoju brodarsku kompaniju Sovcomflot i mnoge malo poznate brodarske kompanije registrovane u UAE, Indiji, Hong Kongu, Sejšelima, Gani i drugim lokacijama.
Plovila nose zastave različitih država od Liberije do Kukovih ostrva.
Vašington je u oktobru uveo sankcije vlasnicima tankera u Turskoj i UAE koji su prevozili rusku naftu po ceni većoj od 60 dolara po barelu koje je postavila G7. Prošle nedelje SAD su uvele sankcije za još tri broda.
Zemlje G7 su postavile gornju granicu cene ruske nafte krajem 2022. godine, ali ranije nisu primenjivale ovo ograničenje. Zapadnim firmama je dozvoljeno da pružaju usluge transporta i osiguranja ruske nafte ako se ona prodaje po ceni koja ne prelazi 60 dolara po barelu.