UN će pregledati NE Zaporožje u pokušaju da spreči katastrofu

UN će pregledati NE Zaporožje u pokušaju da spreči katastrofu

Nuklearni stručnjaci Ujedinjenih nacija treba da posete nuklearnu elektranu Zaporožje, okupiranu od Rusije, na jugu Ukrajine u četvrtak kako bi procenili bilo kakvu štetu od granatiranja koje je izazvalo ogorčene optužbe i globalne strahove od radijacijske katastrofe, prenosi Rojters.

Uslovi u nuklearnoj elektrani, najvećoj evropskoj, već nedeljama se raspliću, a Moskva i Kijev razmenjuju krivicu za granatiranje u blizini. Nedavni satelitski snimak privatne američke kompanije Makar Technologies pokazao je nekoliko pocrnjelih rupa na krovu zgrade pored reaktora u elektrani.

Misija Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) stigla je u grad Zaporožje, 55 km (34 milje) od elektrane, u sredu, a ukrajinsko ministarstvo odbrane saopštilo je da je planirano da poseti objekat u četvrtak.

„To je misija koja nastoji da spreči nuklearnu nesreću“, rekao je šef IAEA Rafael Grosi novinarima u Zaporožju.

Ruski zvaničnici sugerisali su da bi tim UN-a za nuklearni nadzor imao samo jedan dan da pregleda postrojenje, dok se misija priprema duže.

„Ako budemo u mogućnosti da uspostavimo stalno prisustvo ili kontinuirano prisustvo, onda će ono biti produženo. Ali ovaj prvi segment će potrajati nekoliko dana“, rekao je Grosi.

U sredu su zabeležene borbe u blizini fabrike i dalje, a obe strane tvrde da su uspele na bojnom polju usred novog pokušaja Ukrajine da povrati teritoriju na jugu.

„To je veoma spor proces, jer cenimo ljude“, rekao je Aleksij Arestovič, savetnik predsednika Volodimira Zelenskog, misleći na ukrajinsku ofanzivu.

„Neće biti brzog uspeha.

Rusija je zauzela velike delove južne Ukrajine u blizini obale Crnog mora u prvim nedeljama rata koji je trajao više od šest meseci, uključujući i oblast Herson, severno od poluostrva Krim koji je aneksirala Rusija.

Na drugim mestima, Ukrajina je odbila ruske napade u pravcu Bahmuta i Avdijevke, gradova severno od grada Donjecka koji su okupirali Rusi, saopštio je generalštab njenih oružanih snaga.

Proruske trupe su se fokusirale na Bahmuta u svom nastojanju da prošire kontrolu nad regionom Donbas, industrijskim srcem Ukrajine na istoku, dodao je generalštab u sredu.

Rusija je demantovala izveštaje o napretku Ukrajine i rekla da su njene trupe razbili ukrajinske snage.

Rojters nije mogao nezavisno da proveri detalje bojnog polja.

Rusija je poslala svoje trupe preko granice 24. februara za, kako kaže, „specijalnu vojnu operaciju“ da se Ukrajina oslobodi nacionalista i zaštiti zajednice ruskog govornog područja.

Ukrajina i Zapad opisuju ruske akcije kao ničim izazvan agresivni rat koji je izazvao bekstvo miliona ljudi, ubio hiljade i pretvorio gradove u ruševine.

Sukob je takođe podstakao zabrinutost zbog radijacijske katastrofe u stilu Černobilja u elektrani Zaporožje, koju je Rusija zauzela u martu, ali u njoj još uvek radi ukrajinsko osoblje.

Gradske vlasti Zaporožja sprovode vanredne vežbe kako bi se pripremile za curenje radijacije.

Na snimku koji je u sredu objavila Regionalna državna uprava vidi se kako radnici u zaštitnim odelima i maskama za disanje koriste uređaje za detekciju zračenja na automobilima i ljudima.

Misija IAEA u elektranu je korak ka „deokupaciji i demilitarizaciji“ lokacije, rekao je u sredu ukrajinski ministar energetike German Galuščenko, ali ističući da njegova vlada neće moći da sledi bilo koju preporuku.

„Ako sastave izveštaj o kršenjima i daju ga Ukrajini da ih popravi, mi to nećemo moći da uradimo sve dok je ruska vojska tamo“, dodao je Galuščenko.

Ali Rusija je rekla da za sada nema nameru da povlači svoje snage.

Ukrajina kaže da je Rusija koristila elektranu kao štit za napade na gradove, znajući da će Ukrajini biti teško uzvratiti vatru. Takođe je optužio ruske snage za granatiranje fabrike.

Rusija poriče optužbe i kaže da je nivo radijacije u elektrani normalan. Takođe optužuje Ukrajince da ciljaju fabriku kako bi pokušali da izazovu gnev u nadi da će rezultirati demilitarizovanom zonom.

Grosi je rekao da je takav status političko pitanje za zemlje u sukobu.

Rusija je rekla da pozdravlja izjavljenu nameru IAEA da uspostavi stalnu misiju u fabrici, ali je šef ruske administracije u toj oblasti rekao Interfaksu da inspektori „moraju da vide rad stanice za jedan dan“.

Daleko od Ukrajine, Rusija je u sredu zaustavila isporuku gasa preko ključne evropske rute snabdevanja, navodeći potrebu za popravkom.

Odvojeno, ministri spoljnih poslova Evropske unije odlučili su da Rusima poskupe i produže dobijanje viza za putovanje u blok, ali su se zaustavili bez zabrane.