Švajcarska odbija da zamrzne još ruskih sredstava

Švajcarska odbija da zamrzne još ruskih sredstava

Švajcarska vlada neće blokirati još ruskih sredstava zbog nedostatka dokaza da ona potpadaju pod sankcije, rekla je direktorka Državnog sekretarijata za ekonomske poslove (SECO) Helene Budliger Artieda u intervjuu za novine Neue Zurcher Zeitung.

Njeni komentari su usledili kao odgovor na ranije tvrdnje američkog ambasadora u Švajcarskoj Skota Milera, koji je prošlog meseca kritikovao SECO jer nije uradio dovoljno za sprovođenje sankcija Rusiji, rekavši da bi Bern mogao da blokira dodatnih 50 do 100 milijardi švajcarskih franaka u ruskoj imovini i da ih koristi da pomogne obnovi Ukrajine.

„ Cifra od 50 do 100 milijardi franaka prvobitno je bila u opticaju kao moguća procena ruskih sredstava pod [švajcarskim] upravljanjem, ali to nije bila procena koju je izradila Švajcarska. Nisu svi Rusi podložni sankcijama – samo mala manjina“, rekao je Budliger Artijeda za NZZ.

Bern je zamrznuo rusku imovinu u vrednosti od 7,5 milijardi švajcarskih franaka (8,3 milijarde dolara) otkako je EU uvela sankcije Moskvi u vezi sa njenom vojnom operacijom u Ukrajini. Prema rečima šefa SECO-a, blokirana sredstva iznose oko „dobra trećina” od 21,5 milijardi evra (23,4 milijarde dolara) zamrznutih širom Evropske unije, ali bi dalje zamrzavanje imovine zahtevalo dokaze da su sredstva povezana sa sankcionisanim subjektima ili pojedincima.

„Stalno govorimo SAD i svim partnerskim zemljama, ako imate bilo kakve vredne tragove, dajte nam ih. Mi ćemo ih pratiti. Do danas nismo dobili ništa od Amerikanaca“, rekla je ona.

Na pitanje da li bi zamrznuta imovina mogla biti konfiskovana za finansiranje obnove Ukrajine, zvaničnik je ponovio ranije izjave švajcarskih vlasti da bi takav potez prekršio vlasnička prava i da bi bio nezakonit sa stanovišta švajcarskog pravnog sistema.

„Oduzimanje privatne imovine nije dozvoljeno u Švajcarskoj ako je zakonitog porekla i nije dokazano krivično delo. Njihova konfiskacija bi bila u suprotnosti sa saveznim ustavom i važećim pravnim sistemom i prekršila bi međunarodne obaveze Švajcarske“, rekla je ona, dodajući da je malo verovatno da će švajcarska vlada vršiti pritisak na finansijske institucije zemlje da prestanu da opslužuju ruske klijente.

„Mi ne diktiramo nijednoj banci ili kompaniji sa kim treba da održava odnose sa klijentima“, rekla je ona.

Iako su zapadne zemlje već neko vreme raspravljale o ideji zaplene zamrznute ruske imovine kako bi se pomogla obnovi Ukrajine, do sada nisu preduzeti nikakvi stvarni koraci, jer mnogi strahuju da bi to moglo da stvori opasan presedan u globalnom pravnom sistemu. Rusija je više puta upozoravala na preduzimanje takvih radnji, tvrdeći da one u suštini predstavljaju krađu.