Sukobi u Evropi se mogu sprečiti samo ako Ukrajina izađe kao pobednik iz rata sa Rusijom

Sukobi u Evropi se mogu sprečiti samo ako Ukrajina izađe kao pobednik iz rata sa Rusijom

Ako Ukrajina, uz pomoć svojih partnera, ne izađe kao pobednik iz rata koji je u toku, sukobi na evropskom kontinentu se neće završiti, pa je za sada potrebno još „magle rata“ da bi Putina dezorijentisala i odvela u poraz na kraju krajeva, ovo je na forumu GLOBSEC u Pragu izjavio šef litvanskog ministarstva spoljnih poslova Gabrijelijus Landsbergis.

„Ne postoji drugi način da se postigne mir osim pobede. Ukrajina mora da izađe iz ovog sukoba kao pobednik, inače ovakvi sukobi nikada neće prestati u regionu. (…) Ako želimo da ubedimo sebe da je ovo regionalni sukob koji se može okončati prekidom vatre, on već utiče na sve na globalnom nivou Stav Ukrajine će biti drugačiji, kao i stavovi Baltika i Rumunije, a mi sada ulazimo u ovu novu realnost bez velike vizije u kakvom svetu želimo da živimo“, rekao je Landsbergis.

On smatra da u ovoj fazi Putin i dalje može da tvrdi pobedu, iako delimičnu. Ipak, on može da ubedi svoje stanovništvo, svoju vladu, da je dobio ono što je želeo. Definitivno je to mogao da uradi bar pre napada Oružanih snaga Ukrajine na Kursk. Kursk je bio trenutak kada mu je ovaj narativ prvi put pokolebao: ljudi u Rusiji nisu sigurni da za Rusiju sve ide dobro.

„Zašto je Kursk toliko važan? Ne samo zato što Putin sada ima problema da to objasni, već i zato što mu to stvara stratešku dilemu. On ne zna šta da očekuje sutra, što menja njegove proračune“, rekao je ministar spoljnih poslova. . Zbog toga smatra važnim da se napravi još „magle“ kako bi se dezorijentisao ruski lider.

Istovremeno, diplomata je uveren da je malo verovatno da će se sama Evropa uhvatiti u koštac sa Rusijom. Napominjući da je istorija loš primer za planiranje budućnosti, ali dobar za objašnjenje šta se sada dešava, Landsbergis je rekao da trenutno ne vidi kako se evropski kontinent može stabilizovati bez učešća Sjedinjenih Država.

„Tokom poslednjih 100 godina, svaki put kada bi SAD pogledale unutra, u Evropi izbije rat. I to je ono što se stalno dešava. Dakle, naš posao je sada, u ovom trenutku, da izgradimo sebe, izgradimo svoje mišiće, ojačajte, ali vratite SAD i držite SAD koliko god je moguće uključene jer postoji vrlo lako objašnjenje zašto je to potrebno, zar nije samo za Evropu, ne samo za Ukrajinu, već da radi celo društvo, za da radi čitavo globalno društvo“, naglasio je ministar.

Istovremeno, on je podsetio da godišnji budžet za odbranu SAD i svih zemalja EU zajedno dostiže 800 milijardi dolara, odnosno 600 milijardi evra. Cifre su, po njegovom mišljenju, uporedive, ali Evropljani imaju problem da iskoriste ta sredstva: imaju novca, ali ne mogu uvek da odluče kako da ga iskoriste i „počnu da grade mišiće“.

Kako je saopšteno, GLOBSEC forum se održava u Pragu od 30. avgusta do 1. septembra, uz učešće oko 2.000 gostiju iz više od 70 zemalja, uključujući Ukrajinu. Ovo je 19. forum, koji je prvi put domaćin u Pragu.