Poverenje Ukrajine u NATO saveznike narušeno je odlaganjem pomoći toj zemlji, rekao je generalni sekretar Severnoatlantske alijanse Jens Stoltenberg dan posle posete Kijevu.
Prema njegovim rečima, poverenje Ukrajine u NATO saveznike narušeno je kašnjenjima u isporuci naoružanja, a takvi neuspesi ukazuju na potrebu da se preispita koordinacija međunarodne vojne pomoći Kijevu.
“Potreban nam je čvršći institucionalni okvir za našu podršku kako bismo osigurali predvidljivost, veću odgovornost i podelu tereta“, rekao je Stoltenberg u intervjuu za Rojters.
On je podsetio na svoju ideju o stvaranju višegodišnjeg plana koji bi jasno definisao doprinos svake članice Alijanse pomoći Ukrajini.
Odgovarajući na zabrinutost nekih članica NATO-a, Stoltenberg je naglasio da će taj novac biti deo onoga što su SAD i njihovi saveznici potrošili u Iraku i Avganistanu.
„Tamo govorimo o trilionima, a u Ukrajini o milijardama. Ali u stvari, imamo posla sa pravim izazovom našoj bezbednosti – agresivnijom Rusijom“, naglasio je on.
Generalni sekretar NATO-a je početkom aprila predložio stvaranje fonda savezničkih doprinosa u vrednosti od 100 milijardi dolara tokom pet godina za Ukrajinu kao deo paketa koji će potpisati lideri država članica Alijanse na samitu u Vašingtonu.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski je tokom posete Stoltenberga ponovo pozvao saveznike da ubrzaju isporuke oružja Kijevu, ističući da situacija na frontu zavisi od brzine snabdevanja municijom.
On je takođe istakao potrebu za zalihama sofisticiranih sistema za lansiranje PVO Patriot koji Kijev želi da dobije od svojih saveznika da se suprotstavi ruskim dalekosežnim raketama i dronovima.
“Ruska vojska pokušava da iskoristi situaciju dok čekamo zalihe od naših saveznika i zato brza isporuka znači stabilizacija fronta. Rusija se sprema za ofanzivne akcije“, ocenio je Zelenski.