Šteta izazvana ratom za životnu sredinu Ukrajine premašuje 65 milijardi evra

Šteta izazvana ratom za životnu sredinu Ukrajine premašuje 65 milijardi evra

Ukupan iznos štete koju je ruska agresija nanela životnoj sredini u Ukrajini premašuje 65 milijardi evra. Samo u šumarstvu šteta je dostigla skoro 26 milijardi dolara, izvestila se prva zamenica ministra zaštite životne sredine i prirodnih resursa Ukrajine Olena Kramarenko, koja je govorila na konferenciji za novinare u Kijevu.

Prema rečima zvaničnika, prijavljeno je ukupno više od 6.500 slučajeva ekološke štete u ukupnom iznosu od preko 65 milijardi evra, ali ovo je samo „vrh ledenog brega“ jer će tek nakon dezinsekcije moći da se proceni šteta u potpunosti. -okupacija regiona koje je zauzela Rusija i završetak razminiranja.

„Trenutno je 20% zaštićenih područja Ukrajine pod neprijateljskom okupacijom ili unutar ratne zone. Rat koji je pokrenula Rusija predstavlja pretnju za 35% biodiverziteta Evrope, govorimo o pretnji za najmanje 6% površine kontinenta. 1.300 od skoro 72.000 vrsta biljaka i životinja koje se nalaze u Ukrajini su u opasnosti zbog neprijateljstava, mogu nestati; za dobro“, upozorio je Kramarenko.

Kao primer je navela gubitak 80 odsto zaštićenog potencijala Nacionalnog parka prirode „Svete planine” i uništenje najnenaseljenijeg ostrva u Evropi, Džarilhača. Na okupiranom ostrvu na početku potpune agresije, Rusi su dozvolili streljanje životinja.

Gotovo 60 hektara divljih orhideja iz crvene knjige na poluostrvu Kinburn takođe je u opasnosti od izumiranja. A ukupna šteta u ukrajinskom fondu prirodnih rezervata premašila je 600 milijardi UAH.

„Gotovo trećina ukrajinskih šuma je izgubljena kao rezultat neprijateljstava; od ukupne površine šuma u ​​Ukrajini od 10,4 miliona hektara, skoro 3 miliona hektara je zahvaćeno ratom. Pod okupacijom je ostalo oko 2.400 kvadratnih kilometara šume. Prema podacima Svetske banke, šteta za šumarstvo dostigla je 26,5 milijardi dolara“, naveo je prvi zamenik načelnika Ministarstva životne sredine.

Pored toga, prema rečima Kramarenka, emisije gasova staklene bašte kao rezultat neprijateljstava širom Ukrajine za samo godinu dana rata dostižu 150 miliona tona CO2. Ovo je uporedivo sa godišnjim emisijama gasova staklene bašte u celoj Belgiji.

Uopšteni podaci o zločinima izazvanim ruskom agresijom na životnu sredinu u Ukrajini i Evropi sadržani su u drugom izdanju infografske studije „Rusko-ukrajinski rat: uticaj na životnu sredinu“, predstavljene tokom konferencije za novinare. Na 50 stranica infografika govori o posledicama rata po ekosisteme širom Ukrajine.

Studija sadrži podatke o opštoj šteti po životnu sredinu, uključujući vodu, vazduh i zemljište, kao i regione. Daju se informacije o stanju u nacionalnim prirodnim rezervatima koji su bili okupirani ili pogođeni neprijateljstvima, kao i posledicama dizanja u vazduh brane HE Kahovka. Oslikava se i razmera zagađenosti minama u Ukrajini i analizira se njen uticaj na floru i faunu.

Kako je saopšteno, od septembra 2024. godine u Ukrajini je zabeleženo više od 6.000 ekoloških zločina izazvanih invazijom u punom obimu, a naneta šteta se već procenjuje na 2,6 do 2,7 triliona UAH.