Inicijativa za crnomorsko žito praktično nije radila mesec dana, pa izjava Rusije o istupanju iz sporazuma nije bila iznenađenje.
„Proteklih mesec dana živeli smo u uslovima u kojima je sporazum bio na snazi de jure, ali praktično nije funkcionisao de facto. Zato što je broj brodova sveden na minimum, a mi smo, u principu, već izvozili nekim drugim pravcima. Novi brodovi nisu ulazili. Biznis je shvatio da su šanse za produženje [posla] sumnjive. To nije nešto novo – to je i za nas, takođe, spremnije. da želimo da se koridor obnovi“, rekao je ministar agrarne politike i ishrane Ukrajine Nikola Solski, prenosi Ukrinform.
Ministar je naglasio da sve dok traje rat koji je započela Rusija, pitanje bezbednosti će uvek biti aktuelno. Nemoguće je predvideti akcije Rusa, ali to „nije razlog da stanemo i čekamo“.
Solski je napomenuo da Ukrajina od aprila prošle godine aktivno koristi svoje dunavske luke i kanale koji prolaze kroz teritoriju Rumunije. On je takođe zahvalio Hrvatskoj na ponudi da obezbedi svoje luke, ali je objasnio da je ova ruta „delimično održiva, nema leka“.
„Nijedna luka neće rešiti sve probleme. Ovo je ruta koja provizorno prolazi kroz region Zakarpatja, Mađarsku, prvenstveno za kontejnere. Nije novo, imamo kompanije koje su to isprobale, ovaj obim je na stotine hiljada, a potrebni su nam milioni“, objasnio je Solski.
Pored toga, rekao je da bi takvim pristupom bilo moguće koristiti luke Slovenije, Italije, kao i Litvanije, Letonije, Nemačke, Holandije.
Komentarišući izjavu pet zemalja EU u vezi sa zahtevom da se produži zabrana uvoza ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda, Solski je naglasio da to pitanje treba razgovarati i rešavati zajedno sa Evropskom komisijom, ali Ukrajina ne traži mnogo, već samo insistira na uobičajenim pravilima slobodne trgovine.
„Trudimo se da ovu komunikaciju vodimo bistre glave, ali sa čvrstom namerom da zaštitimo naše poljoprivrednike i interese. Po mom mišljenju, imamo momente o kojima treba razgovarati, što će svim učesnicima dati šansu da dostojanstveno izađu iz ove situacije“, rekao je ministar.
Kako je saopšteno, Rusija je 17. jula objavila raskid sporazuma sa Turskom i UN u vezi sa Crnomorskom inicijativom za žito.
Evropska komisija je u maju 2023. zabranila uvoz pšenice, kukuruza, uljane repice i suncokreta iz Ukrajine u Bugarsku, Mađarsku, Poljsku, Slovačku i Rumuniju na insistiranje ovih zemalja. Zabrana je 5. juna produžena do 15. septembra 2023. godine.
Ministri poljoprivrede pomenutih pet zemalja EU usvojili su 19. jula zajedničku izjavu kojom traže produženje odluke Evropske komisije do kraja godine.