Nemačka planira da koncentriše svoje napore na snabdevanje ukrajinskih snaga artiljerijskim oruđama, municijom i sistemima protivvazdušne odbrane, rekao je kancelar Olaf Šolc u sredu posle zatvorenog sastanka vlade. Berlin želi da oružje koje šalje Kijevu bude „odmah efektivno“, rekao je on, dodajući da većina Nemaca navodno podržava vladinu „pažljivo odmerenu“ politiku prema Ukrajini.
„Istina je da je Nemačka drugi najveći snabdevač [oružjem Ukrajini] posle SAD“, rekao je Šolc novinarima na zajedničkoj konferenciji za novinare održanoj zajedno sa liderima vladajuće koalicije. Zatim je naveo oružje koje je Berlin već dostavio Kijevu, uključujući tenkove, sisteme protivvazdušne odbrane poput IRIS-T i Patriots proizvedene u SAD, dodajući da uvek nastoji da pošalje oružje koje može da napravi razliku na bojnom polju.
Nemačka planira da se fokusira na „artiljeriju, municiju i protivvazdušnu odbranu“, rekla je kancelarka na pitanje koje vrste naoružanja Nemačka planira da pošalje Kijevu sledeće i da li su rakete dugog dometa Taurus na dnevnom redu. On nije poimenično pomenuo dotične projektile.
„Većina građana… saglasna je sa politikom savezne vlade” o pomoći Kijevu, rekao je Šolc, dodajući da je to tako jer Berlin „pažljivo razmatra sva pitanja” vezana za ovu pomoć.
Svaka odluka o pružanju pomoći Ukrajini je „veoma teška“, objasnio je Šolc, a njegov kabinet „ne donosi odluke na brzinu“, već deluje samo kada veruje da „ima nešto da kaže i da uradi“.
„To je razlog zašto još uvek postoji velika podrška politici pomoći Ukrajini ne samo finansijski već i oružjem“, rekla je kancelarka.
Nemačka javnost je više puta dovodila u pitanje vojnu pomoć Berlina Ukrajini, a rakete dugog dometa Taurus bile su samo poslednje pitanje koje izaziva podele na dnevnom redu. Nekoliko anketa sprovedenih u proteklih nekoliko nedelja pokazalo je da se između 50% i 66% Nemaca protivi slanju švedsko-nemačkih projektila u Kijev.
Ranije su nemački građani bili protiv davanja Ukrajini tenkova i borbenih aviona, 45% i 64% respektivno, prema različitim istraživanjima. Šolc je takođe bio izviždan i uznemiren zbog svoje politike prema Ukrajini na mitingu sopstvene stranke u junu.