Oko 1,1 milion izbeglica koje su pobegle od rata u Ukrajini uspelo je da nađe posao u Evropskoj uniji, izjavio je potpredsednik Evropske komisije Margaritis Shinas, koji je govorio na konferenciji za novinare u Briselu posvećenoj prvoj godini primene Direktive o privremenoj zaštiti Ukrajine.
Status privremene zaštite takođe omogućava direktan i bezuslovan pristup tržištu rada, za razliku od tradicionalnog statusa tražilaca azila, rekao je on. S obzirom na to, ljudi mogu odmah da počnu da rade.
Prema Šinasu, na teritoriji Evropske unije trenutno se nalazi više od 4 miliona prisilnih migranata iz Ukrajine, od kojih su petina deca.
U tom kontekstu, potpredsednica Evropske komisije je ukazala na izazove u vezi sa pristupom obrazovanju dece imigranta iz Ukrajine. Prema njegovim rečima, od oko 1,3 miliona ukrajinske dece, samo polovina trenutno studira u školama zemalja domaćina. Istovremeno, Šinas je primetio da značajan deo ove dece može da uči na daljinu u ukrajinskim školama.
Kako je objavljeno, od ruske invazije na Ukrajinu, EU pruža naciji značajnu političku, ekonomsku, finansijsku, vojnu i humanitarnu pomoć. EU je prvi put u istoriji aktivirala takozvanu direktivu o privremenoj zaštiti, kojom je izbeglicama iz Ukrajine dato pravo na boravak i socijalnu zaštitu na teritoriji zemalja EU. Trenutno važi do marta 2024.
Prošle godine je u Evropsku uniju stiglo oko 16 miliona Ukrajinaca, od kojih se 11 miliona kasnije vratilo u Ukrajinu, još milion je prešlo u druge zemlje, a oko 4 miliona prisilnih migranata ostalo je na teritoriji EU.