Ukrajina se drži Bahmuta dok Rusi napreduju

Ukrajina se drži Bahmuta dok Rusi napreduju

Ukrajinske snage zadržale su svoje položaje u razrušenom istočnom gradu Bahmutu u četvrtak rano pod stalnim napadima ruskih trupa koje žele da ostvare svoju prvu veliku pobedu posle više od pola godine, preneo je Rojters.

Rusija kaže da bi zauzimanje Bahmuta otvorilo put ka potpunoj kontroli ostatka strateškog industrijskog regiona Donbasa koji se graniči sa Rusijom, što je jedan od glavnih ciljeva njene invazije pre godinu dana, 24. februara.

Ukrajina kaže da Bahmut ima ograničenu stratešku vrednost, ali je ipak pružio žestok otpor. Nisu svi u Ukrajini uvereni da odbrana Bahmuta može da traje beskonačno.

„Verujem da ćemo pre ili kasnije verovatno morati da napustimo Bahmut. Nema smisla da ga držimo po svaku cenu“, rekao je ukrajinski član parlamenta Sergej Rahmanin na radiju NV kasno u sredu.

„Ali u ovom trenutku, Bahmut će biti branjen sa nekoliko ciljeva – prvo, da se nanese što više ruskih gubitaka i da se Rusija natera da koristi svoju municiju i resurse.

Ne bi trebalo dozvoliti da se uruši nijedna linija odbrane, rekao je Rahmanin.

„Postoje dva načina da se pristupi ovome – organizovano povlačenje ili jednostavan let. I ne možemo dozvoliti da se let dogodi ni pod kojim okolnostima“, rekao je on.

Bitka za Bahmut počela je pre oko sedam meseci, ali poslednjih nedelja rusko napredovanje sa tri strane ostavilo je braniocima jedini izlaz na zapad.

„Postoji opasnost da naš garnizon u Bahmutu bude opkoljen“, rekao je vojni analitičar Oleh Ždanov u objavi na Jutjubu, ocenivši situaciju kao „kritičnu“.

„Neprijatelj pokušava da preseče puteve koji se koriste za snabdevanje naših snaga u Bahmutu i ​​zaustavi svako kretanje duž njih“, rekao je on. „Ruske snage ne mogu da pobede ulične bitke u Bahmutu ili da zauzmu grad napadom frontalno. Jedini način da zauzmu grad je da ga opkole“.

Ždanov je slikovito opisao ruske napore da primoraju ukrajinske trupe da napuste položaje na istočnoj obali reke Bahmutke.

„Oni primenjuju ono što se može opisati kao kolosalan pritisak, talas za talasom napada. Dovoze pojačanje u kamionima i odvoze svoje ranjenike istim kamionima. Ovaj proces je konstantan – kao pokretna traka – danonoćno.“

Hiljade civila ostalo je u razrušenom gradu, koji je imao predratno stanovništvo od oko 70.000.

Ukrajinska vojska saopštila je kasno u sredu da Rusi pokušavaju da napreduju na Bahmut „bez prekida“, a predsednik Volodimir Zelenski je rekao da njegove snage „drže svaki sektor fronta pod kontrolom“.

Ruske snage se takođe pripremaju za nove napade u centralnom Zaporožju i na južnom frontu u Hersonskoj oblasti, saopštila je vojska. Granatirano je više od 40 gradova i sela, uključujući regionalni centar Herson i druge gradove na zapadnoj obali reke Dnjepar, koje je Rusija napustila u novembru.

Rojters nije bio u mogućnosti da odmah potvrdi najnovije račune na bojnom polju.

Rat je bio u centru pažnje uoči sastanka ministara inostranih poslova G20 u Nju Delhiju sa visokim predstavnikom EU za spoljnu politiku koji je rekao da će se njihov uspeh meriti onim što bi mogli da urade da pomognu u okončanju sukoba.

Ukrajinci i Rusi tradicionalno obeležavaju 1. mart kao početak proleća i smrznuto tlo se topilo na frontu, otvarajući sezonu sisanja crnog blata – „bezdorizhia“ na ukrajinskom, „rasputitsa“ na ruskom – koja je u istoriji bila ozloglašena po uništavanju napadačke vojske.

„Zima je gotova. Bila je veoma teška i svaki Ukrajinac je, bez preterivanja, osetio poteškoće“, rekao je Zelenski u video poruci posle sastanka posvećenog energetskim pitanjima.

„Ali, uspeli smo da obezbedimo Ukrajini energiju i toplotu. Pretnja energetskom sistemu ostaje. I rad se nastavlja da obezbedimo da energetski sistem nastavi da funkcioniše“, rekao je Zelenski.

Rusija je izvodila redovne talase raketnih udara na elektrane u, kako je Ukrajina rekla, proračunatoj strategiji za uništavanje morala civila.

Ukrajina i njeni zapadni saveznici opisuju rat Rusije kao ničim izazvan sa ciljem da slome svog evropskog suseda, koji je bio deo Sovjetskog Saveza do njegovog raspada 1991. godine.

Rusija optužuje Zapad da je izazvao, kako naziva, svoju „specijalnu vojnu operaciju“ za uklanjanje bezbednosnih pretnji, i da je produžio sukob podržavajući vladu u Kijevu oružjem.

Najviši ruski poslanik rekao je da uvodi amandmane na ratni zakon o cenzuri koji će povećati kaznu za diskreditaciju vojske sa pet na 15 godina zatvora i proširiti zakon na Vagnerove plaćeničke snage.

Moskva je uvela sveobuhvatne zakone o cenzuri ubrzo nakon što je pre godinu dana naredila desetinama hiljada vojnika u Ukrajinu.

Časopis ruskog ministarstva odbrane navodi da Moskva razvija novu vrstu vojne strategije koristeći nuklearno oružje za zaštitu od moguće agresije SAD, izvestila je u četvrtak novinska agencija RIA.

Članak je najnoviji u nizu borbenih primedbi ruskih političara i komentatora nakon invazije na Ukrajinu, koji sugerišu da bi Rusija, ako je potrebno, bila spremna da rasporedi svoj nuklearni arsenal.