U Ukrajini je od danas samo 11% obrazovnih objekata opremljeno sopstvenim skloništima za bombe, saopštio je šef Državne službe za vanredne situacije Sergej Kruk, koji je govorio na konferencijskom pozivu kojim je predsedavao premijer Denis Šmihal, prenosi Ukrinform.
Zvaničnik je napomenuo da su početkom godine objekti civilne odbrane obezbedili sklonište za ne više od 10 odsto stanovništva zemlje. U skladu sa uputstvima premijera, specijalni timovi rade na proceni spremnosti obrazovnih objekata širom zemlje za smeštaj učenika i drugih civila.
„Samo 11 odsto obrazovnih objekata do danas ima svoje zaštitne strukture. Dakle, najveći deo studenata i fakulteta traži zaštitu u najjednostavnijim skloništima“, rekao je Kruk i dodao da je samo 23 odsto škola spremno. za početak oflajn obrazovnog procesa danas.
Šef Državne službe za vanredne situacije je takođe podsetio da je odgovornost za postavljanje skloništa za stanovništvo na lokalnim vlastima. Istovremeno, Služba hitne pomoći izradila je i na svom sajtu postavila „Preporuke za postavljanje skloništa u obrazovno-vaspitnim objektima“, „Protokol o delovanju za lokalne organe vlasti i rukovodioce obrazovno-vaspitnih ustanova na obezbeđivanju skloništa“ i Praktični vodič o navedena pitanja.
Kruk je istakao potrebu da se poveća tempo obuke za osoblje obrazovnih ustanova i ubrza pregled njihovih zgrada i zaštitnih konstrukcija. Ovo će biti olakšano relevantnim odlukama Ministarstva prosvjete i kulture, kao i lokalnih vlasti, o spisku obrazovnih ustanova koje će raditi uobičajeno i onih koje će se odlučiti za obrazovanje na daljinu. Konkretno, ovo se odnosi na Zaporožje, Nikolajev, Harkov, Herson, Donjeck, Lugansk i delimično na Sumsku i Černigovsku oblast.
Kako je preneo Ukrinform, 19. jula portparolka Ministarstva unutrašnjih poslova Aljona Matvejeva izjavila je da od 1. septembra vanmrežno obrazovanje može da se nastavi samo u onim obrazovnim ustanovama koje u potpunosti ispunjavaju bezbednosne zahteve po vanrednom stanju.