SAD uvele nove sankcije protiv Rusije zbog rata u Ukrajini

SAD uvele nove sankcije protiv Rusije zbog rata u Ukrajini

Sjedinjene Države su u četvrtak uvele nove opsežne mere protiv Moskve zbog rata u Ukrajini, usmerene na buduće energetske kapacitete Rusije, izbegavanje sankcija i samoubilački dron koji je, između ostalog, predstavljao pretnju za ukrajinske trupe i opremu, piše Rojters.

Najnovije mere su usmerene na veliki entitet uključen u razvoj, rad i vlasništvo nad ogromnim projektom u Sibiru poznatom kao Arktik-2 LNG, navodi se u saopštenju Stejt departmenta. Očekuje se da će projekat isporučiti rashlađeni prirodni gas, poznat kao tečni prirodni gas, na globalna tržišta.

Vašington je takođe ciljao samoubilačke dronove KUB-BLA i Lancet koje ruska vojska koristi u Ukrajini, označavajući mrežu koju je optužio za nabavku predmeta za podršku njihovoj proizvodnji, kao i kreatora i dizajnera dronova.

Bajdenova administracija je u četvrtak dodala desetak ruskih kompanija na trgovinsku crnu listu zbog podrške ruskoj vojsci dronovima koji bi mogli da se koriste za pomoć u invaziji Moskve na Ukrajinu, navodi se u saopštenju Ministarstva trgovine.

SAD su se takođe obračunale sa izbegavanjem sankcija u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Turskoj i Kini, pošto je Ministarstvo finansija saopštilo da kompanije sa sedištem u tim zemljama nastavljaju da šalju robu visokog prioriteta dvostruke namene u Rusiju, uključujući komponente na koje se Moskva oslanja za svoje sisteme naoružanja.

Sedam ruskih banaka i desetine industrijskih firmi takođe su pogođene sankcijama Ministarstva finansija, uključujući Gazpromnjeft Catalitic Sistems LLC, za koju je Ministarstvo finansija saopštilo da proizvodi hemijske agense za naprednu preradu nafte u Rusiji.

Kremlj je u četvrtak uoči akcije rekao da očekuje da će mu Zapad uvesti sve oštrije sankcije zbog rata, ali da raste osećaj da takve kazne štete interesima Zapada dok se ruska ekonomija dobro prilagođava.

Sankcijama kompaniji sa ograničenom odgovornošću Arctic LNG 2 i prethodnim merama uvedenim za projekat u septembru, SAD pokušavaju da ciljaju na predstojeću proizvodnju energije u Rusiji, slično kao što su ciljale svoju buduću proizvodnju nafte u dubokom moru, škriljcima i Arktiku nakon moskovske invazija na Krim 2014. Svi ovi projekti koji se teško mogu proizvesti zavise od zapadne tehnologije.

SAD, koje su i same veliki proizvođač LNG-a koji izvozi u Evropu, takođe pokušava da smanje ruske isporuke LNG-a Evropi, koja je zabranila samo ruski gas koji se šalje gasovodom.

Arctic-2 LNG očekuje da uskoro počne izvoz i neizvesno je koliko će ruski LNG biti blokiran novim merama. Najveći ruski proizvođač LNG-a Novatek (NVTK.MM) saopštio je u septembru da će početi sa isporukom Arktika-2 LNG početkom sledeće godine.

Sjedinjene Države, Evropska unija i druge zapadne zemlje uvele su niz sankcija Moskvi nakon njene invazije na Ukrajinu, uključujući ciljanje ruskih banaka i predsednika Vladimira Putina, dok partneri nastoje da Rusiju pozovu na odgovornost za sukob koji je ubio hiljade i smanjio gradove u ruševine.

„Nastavićemo da koristimo sredstva koja su nam na raspolaganju da povećamo cenu vođenja ovog rata za Rusiju i promovišemo odgovornost za njene zločine i zloupotrebe u Ukrajini“, rekao je američki državni sekretar Entoni Blinken u saopštenju.

Akcija od četvrtka označava prve mere koje je Vašington preduzeo direktno na gađanju drona Lancet, ugaone sive cevi sa dva seta od po četiri krila koja je, prema ukrajinskim vojnicima, sve veća pretnja na ukrajinskim linijama fronta.

Vašington je ciljao na kompaniju sa ograničenom odgovornošću ZALA Aero, ruskog proizvođača, za koji je Stejt department rekao da dizajnira, proizvodi i prodaje municiju i bespilotne letelice samoubice ruskom Ministarstvu odbrane, kao i A Level Aerosistems CST, preduzeće sa sedištem u Rusiji za proizvodnju i prodaju dronovi pod brendom ZALA.

Na meti su bili i vlasnik kompanija Aleksandar Zaharov, njegova supruga, ćerka i sinovi i kompanije u njihovom vlasništvu. Stejt department je saopštio da je Zaharov kreator i dizajner dronova.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pozdravio je mere u svom noćnom video obraćanju kao „baš ono što je potrebno“.

„I svaka odluka o sankcijama mora da funkcioniše u potpunosti, tako da nema šanse da ih Rusija zaobiđe.

Šef kabineta Zelenskog Andrij Jermak pozdravio je sankcije vezane za dron Lancet.

„Veoma sam zadovoljan što se… pooštravaju ograničenja protiv kompanija povezanih sa vojno-industrijskim kompleksom Ruske Federacije…“, rekao je Jermak u Telegramu.

Vašington je pojačao diplomatski pritisak na zemlje i privatne kompanije širom sveta kako bi osigurao sprovođenje salve sankcija koje je pokrenuo Moskvi.

Među onima koji su imenovani u četvrtak bile su turske i firme iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, uključujući kompanije koje su slale robu visokog prioriteta u Rusiju i firme koje su isporučivale delove i opremu za avijaciju.

Tri kineska entiteta – dva za koja je ministarstvo finansija rekla da su izvršila stotine isporuka elektro-optičke opreme, kamera i drugih predmeta, i jedno koje je isporučilo radarske komponente firmama sa sedištem u Rusiji – takođe su mete.

Stejt department je takođe uveo sankcije višestrukim subjektima vezanim za odbranu i kompanijama za nabavku u UAE.

Sankcije su pogođene i građevinske kompanije, ruski zvaničnici i metalska i rudarska kompanija koja realizuje projekat razvoja najvećeg nalazišta rude titanijuma na svetu u Rusiji.