Sjedinjene Države su u četvrtak objavile sankcije protiv 11 Rusa i dve ustanove za prevaspitanje koje su navodno umešane u prisilno premeštanje hiljada ukrajinske dece, optužujući Moskvu za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti, piše AP.
Američka ambasadorka Linda Tomas-Grinfild objavila je na sastanku Saveta bezbednosti UN koji su SAD organizovale na Dan državnosti Ukrajine kako bi skrenule pažnju na transfer ili deportaciju svoje dece od četiri meseca, ne samo u Rusiju već i u njenog saveznika Belorusija i ruske okupirane teritorije na istoku Ukrajine.
„Deca će bukvalno biti izvučena iz svojih domova 2023. godine“, rekla je ona. „Rusija i njeni punomoćnici su pritvorili decu koja su bežala od nasilja. Isterali su decu iz škola i sirotišta. A lokalni opunomoćenici su prevarili ili primorali roditelje da šalju svoju decu u takozvane „letnje kampove“ samo da bi bili isključeni iz komunikacije i odbili da im se deca vrate.”
Deportacije ukrajinske dece su zabrinjavajuće od ruske invazije na Ukrajinu 24. februara 2022. Međunarodni krivični sud je pojačao pritisak na Rusiju kada je 17. marta izdao naloge za hapšenje predsednika Vladimira Putina i ruske komesarke za prava dece Marije Lvove-Belove, optužujući ih za otmicu dece iz Ukrajine.
Procene se razlikuju u odnosu na broj dece odvedene iz Ukrajine, ali Tomas-Grinfild je rekao da Sjedinjene Države znaju da ih je od februara 2022. bilo na hiljade.
Ona je rekla da su SAD takođe upoznate sa izveštajima da su lideri Belorusije podržali preseljenje ukrajinske dece u kampove u njihovoj zemlji. Ona je citirala Nacionalnu grupu za upravljanje kriznim situacijama koja kaže da je najmanje 2.100 ukrajinskih mladića odvedeno u Belorusiju sa teritorije Ukrajine koju je okupirala Rusija između septembra 2022. i maja 2023.
Ambasador Ukrajine u UN-u Sergij Kislica rekao je savetu da „Ukrajina ima čvrste osnove da veruje da je nekoliko stotina hiljada ukrajinske dece nasilno i protivzakonito odvela Rusija, a da se mnoga još uvek drže protiv njihove volje“.
On je uporedio ruske akcije protiv dece sa zločinima koje su nacisti počinili nad decom tokom Drugog svetskog rata, rekavši: „Naša deca su izložena agresivnom ispiranju mozga sa ciljem da se promeni njihova svest, izbriše njihov ukrajinski identitet i da se pripreme poslušni vojnici za rusku vojsku u budućnosti. ”
Tomas-Grinfild, koji je najavio nove sankcije SAD, rekao je Savetu da ciljaju na pojedince koji su navodno omogućili prisilno premeštanje i deportaciju dece u kampove. Pored toga, rekla je ona, SAD su uvele vizne restrikcije za tri Rusije zbog njihove prijavljene umešanosti u kršenje ljudskih prava ukrajinskih maloletnika.
Američki Stejt department je kasnije objavio spisak onih koji su podložni zamrzavanju bilo kakve američke imovine, uključujući komesare za prava deteta u ruskim regionima Belgorod, Kaluga i Rostov i zvaničnike u Čečenskoj Republici zbog njihove prijavljene umešanosti u deportacije dece.
Takođe je uveo sankcije „letnjem kampu“ u vlasništvu Rusije pod nazivom Artek na Krimu koji je okupirao Rusiju koji je primao ukrajinsku decu koja su smeštena u „patriotske“ programe prevaspitanja i sprečena da se vrate svojim porodicama i Fondaciji Ahmat Kadirov koju su SAD. kaže da ga porodica Kadirov koristi za nadgledanje prevaspitanja ukrajinske dece u kampovima izvan Groznog u Čečenskoj Republici.
Ruski ambasador u UN Vasilij Nebenzia optužio je SAD da su pokrenule zastupnički rat protiv Rusije, uz podršku Britanije i Evropske unije, da bi „stekle iskustvo u savremenim metodama angažovanja u oružanim neprijateljstvima“, ne rizikujući ništa osim oružja koje se isporučuje Ukrajini.
On je rekao da je Rusija „prinuđena“ da stane u odbranu žena, dece i staraca i odbacio, kako je rekao, mnoštvo laži o postupcima Rusije, uključujući „laž o našim navodnim otmicama ukrajinske dece, koju mi zapravo spasavamo“.
Značajan broj članica saveta nije pominjao pitanje deportovane dece, uključujući Kinu. Umesto toga, oni su se usredsredili na potrebu da se okonča sukob i da se obnovi inicijativa koja je Ukrajini omogućila da isporučuje žito iz crnomorskih luka. Rusija je suspendovala sporazum sredinom jula dok se ne ispune njeni zahtevi da se obezbedi da ruska hrana i đubrivo dospeju na svetska tržišta, što je izazvalo povećanje cena hrane i strah od globalne prehrambene krize.
Međutim, zamenica francuskog ambasadora u UN Natali Brodherst Estival rekla je da rusko dodavanje na „crnu listu sramote“ UN u junu zbog kršenja prava deteta potvrđuje težinu njenih zločina nad decom. „Francuska poziva Rusku Federaciju da poštuje međunarodno pravo i da odmah okonča ove zločine“, rekla je ona.
Zamenik britanskog ambasadora Džejms Kariuki rekao je da prisilni transferi i deportacije dece imaju „razorne posledice koje menjaju život i koje će se osećati generacijama“.