Sjedinjene Države i dalje oklijevaju da dozvole Ukrajini da koristi rakete ATACMS unutar ruskog Kurskog regiona i misle da bi ih bilo bolje koristiti za nastavak gađanja Krima koji je okupirao Rusiju, navodi CNN, koji se odnosi na zvaničnike u američkoj administraciji.
Razlog za takvu nevoljnost nije rizik od eskalacije, već zato što SAD imaju samo ograničenu zalihu dalekometnih raketa.
Neki zvaničnici su takođe izrazili zabrinutost da je Ukrajina, za koju je jedan zapadni zvaničnik rekao da je poslao neke od svojih iskusnijih snaga u Kursk, možda stvorila slabosti duž sopstvenih linija fronta koje bi Rusija mogla da iskoristi da bi stekla više položaja u Ukrajini.
„To je impresivno sa vojne tačke gledišta“, rekao je zvaničnik o operaciji Kursk. Ali Ukrajina „u to angažuje prilično iskusne trupe i ne mogu sebi priuštiti da izgube te trupe“.
Čini se da je Rusija skrenula nekoliko hiljada vojnika sa okupirane teritorije unutar Ukrajine kako bi se suprotstavila iznenađujuće uspešnoj ukrajinskoj ofanzivi unutar ruskih granica, što je potez koji potencijalno slabi ratne napore Moskve, kažu dva visoka američka zvaničnika.
Razvoj je privukao američku pažnju i američki zvaničnici sada rade na utvrđivanju preciznog broja trupa koje Rusija kreće, ali izvori kažu da je više elemenata veličine brigade sastavljeno od najmanje 1.000 vojnika svaki prebačeno u region Kursk, odakle je Ukrajina lansirala operacija prošle nedelje.
Pomeranje ruskih trupa iz Ukrajine „ne znači da je Putin odustao od vojnih operacija u severoistočnom delu Ukrajine ili čak dole ka jugu, ka mestima kao što je Zaporožje“, rekao je portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi. „I dalje se vode aktivne borbe na tom frontu.“