SAD očekuju da će se smanjeni tempo u Ukrajini nastaviti mesecima

SAD očekuju da će se smanjeni tempo u Ukrajini nastaviti mesecima

VAŠINGTON – Američki obaveštajci očekuju da će se smanjeni tempo borbi u Ukrajini nastaviti u narednih nekoliko meseci i ne vide dokaze o smanjenoj volji Ukrajine za otporom, uprkos napadima na njenu električnu mrežu i drugu kritičnu zimsku infrastrukturu, rekao je u subotu direktor Nacionalne obaveštajne službe.

„Već vidimo neku vrstu smanjenog tempa sukoba… i očekujemo da će to biti ono što ćemo videti u narednim mesecima“, rekla je Avril Hejns godišnjem Reganovom nacionalnom odbrambenom forumu u Kaliforniji, preneo je Rojters.

Ona je rekla da će i ukrajinska i ruska vojska nastojati da pokušaju da se preurede i snabdevaju kako bi se pripremile za kontraofanzivu posle zime, ali se postavlja pitanje kako će to izgledati i dodala:

„Mi zapravo imamo priličnu dozu skepticizma u pogledu toga da li će Rusi biti spremni da to urade ili ne. Mislim optimističnije za Ukrajince u tom vremenskom okviru.“

Upitana o efektima ruskih napada na elektroenergetsku mrežu i drugu civilnu infrastrukturu Ukrajine, Hejns je rekla da je cilj Moskve delimično bio da potkopa volju Ukrajinaca da se odupru, i dodala: „Mislim da trenutno ne vidimo nikakve dokaze da je to potkopano u ovom trenutku.“

Ona je rekla da Rusija takođe želi da utiče na kapacitet Ukrajine da procesuira sukobe i dodala da je ekonomija Kijeva veoma teško patila.

„To može vremenom, očigledno, da ima uticaja. Koliki će uticaj zavisiti od toga koliko će oni tragati, šta su sposobni da urade, otpornosti te kritične infrastrukture, našeg kapaciteta da im pomognemo da je brane.“

„Ukrajinska ekonomija veoma teško pati. Bilo je razorno, i… očigledno će rušenje mreže imati uticaja i na to.

Hejnsova je rekla da misli da je ruski predsednik Vladimir Putin bio iznenađen što njegova vojska nije postigla više.

„Mislim da on postaje sve informisaniji o izazovima sa kojima se vojska suočava u Rusiji. Ali još uvek nam nije jasno da on u ovoj fazi ima punu sliku o tome koliko su im izazovi… vidimo nestašice municije, za moral, pitanja snabdevanja, logistiku, čitav niz briga sa kojima se suočavaju.“

Hejns je rekla da se Putinovi politički ciljevi u Ukrajini nisu promenili, ali su analitičari američke obaveštajne službe mislili da bi on možda bio spreman da smanji svoje kratkoročne vojne ciljeve „na privremenoj osnovi sa idejom da bi se onda mogao vratiti na ovo pitanje u kasnije vreme“.

Ona je rekla da izgleda da Rusija „prilično brzo“ troši svoje vojne zalihe.

„To je zaista prilično neobično, a naš sopstveni osećaj je da oni nisu u stanju da domaće proizvode ono što troše u ovoj fazi“, rekla je ona.

„Zato ih vidite kako efikasno odlaze u druge zemlje da bi pokušali da nabave municiju… a mi smo ukazali da njihova precizna municija ponestaje mnogo brže u mnogim aspektima.

Hejns je rekla da su Sjedinjene Države „videle izvesno kretanje“ u snabdevanju municijom iz Severne Koreje, „ali to nije bilo mnogo u ovoj fazi“.

Ona je rekla da je Iran isporučio Rusiji bespilotne letelice i da Moskva traži druge vrste precizne municije iz Teherana, nešto što bi bilo „veoma zabrinjavajuće u smislu njihovog kapaciteta“.