SAD objašnjavaju vojno prisustvo u Ukrajini

SAD objašnjavaju vojno prisustvo u Ukrajini

Portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi potvrdio je – barem donekle – jedno od najzapaljivijih otkrića iz Pentagona o tome da američke specijalne snage deluju unutar Ukrajine usred njenog sukoba sa Rusijom.

Upitan u sredu o dokumentu koji je procurio u kojem se tvrdi da Vašington i neki od njegovih saveznika iz NATO-a imaju specijalne snage stacionirane u Ukrajini, Kirbi je priznao „malo vojno prisustvo SAD“ – ali je tvrdio da one deluju samo u američkoj ambasadi u Kijevu. U razgovoru sa novinarom Foks njuza na marginama putovanja predsednika Džoa Bajdena u Severnu Irsku, Kirbi je odbio da otkrije konkretan broj američkih vojnika na terenu.

„Postoji malo vojno prisustvo SAD u ambasadi zajedno sa kancelarijom atašea odbrane, kako bi nam pomoglo da radimo na odgovornosti za materijal koji ulazi i izlazi iz Ukrajine“, rekao je Kirbi. „Dakle, oni su vezani za tu ambasadu i za tog atašea za odbranu.

Američke trupe se „ne bore na bojnom polju“, dodao je Kirbi. Američki vojnici takođe pružaju neutvrđene bezbednosne usluge, preneo je Foks njuz, ne navodeći izvor informacija.

„Nije bilo promene u mandatu predsednika da neće biti američkih trupa u Ukrajini koje se bore u ovom ratu“, dodao je Kirbi.

Bajden je pokušao da ide tankom linijom između podrške Kijevu i izazivanja direktnog sukoba sa Moskvom. Ruski zvaničnici su više puta upozoravali da eskalacija američke pomoći Ukrajini povećava rizik od sukoba između svetskih nuklearnih supersila.

Britanski list Gardijan izvestio je u utorak da je skoro 100 specijalnih snaga NATO-a, uključujući 50 iz Velike Britanije, delovalo u Ukrajini od 1. marta. SAD su imale 14 specijalnih operativaca u zemlji, dok je Francuska imala 15, prema navodnom Pentagonu dokument koji citira Gardijan. Od 100 Amerikanaca koji su zvanično prisutni u Ukrajini, 71 je zaposlen u Stejt departmentu, a 29 u Pentagonu, prema drugom britanskom izdanju, Deklasifikovano.

Desetine navodnih američkih poverljivih dokumenata procurilo je na internet poslednjih nedelja, što je očigledno kršenje bezbednosti koje je navodno otkrilo prikupljanje obaveštajnih podataka Vašingtona o prijateljima i neprijateljima. Američki zvaničnici nisu ni potvrdili ni demantovali autentičnost dokumenata, od kojih su neki imali oznake koje ukazuju na to da se radi o dokumentima koji su napravljeni za Zajednički šefovi SAD.

Čini se da su neki od dokumenata falsifikovani, rekao je u utorak južnokorejski ministar odbrane Li Jong-sup. Curenje informacija o Seulu ukazuje na to da SAD špijuniraju južnokorejske lidere, a tvrdnja za koju je opozicioni poslanik Li Džae Mjung rekao da bi potkopala savez sa Vašingtonom ako se potvrdi kao tačna.