Američki odbrambeni sektor razmatra modifikovanje drona Grey Eagle kako bi se uklonila potencijalna opasnost od gubitka osetljive tehnologije i tako mogao da je prenese u Ukrajinu, prenosi CNN pozivajući se na dvojicu obaveštenih sagovornika.
Ukrajinska strana već duže vreme traži od SAD da preda višenamenske bespilotne letelice Grey Eagle MK-1C opremljene raketama Hellire. Jedan dron može da ponese četiri takve rakete i da leti na visini većoj od 8 kilometara skoro 30 sati.
U Vašingtonu su to više puta odbijali uz obrazloženje da dron sadrži visokotehnološku radio i obaveštajnu opremu, koja bi, ukoliko dođe do Rusije tokom ratnih dejstava, mogla da predstavlja pretnju po bezbednost SAD.
Trenutno, prema izvorima CNN-a, SAD razmatraju načine da uklone najosetljivije tehnologije kako prenos Grey Eagle ne bi nosio dodatne rizike.
„Postoje specifična i vrlo tehnička podešavanja i ograničenja koja se mogu napraviti sa njima (Sivi orao), koji ovo (prenos u Ukrajinu) mogu učiniti mogućim u bliskoj budućnosti. Ali ove stvari zahtevaju vreme i prilično su komplikovane“, rekao je sagovornik. TV kanala.
Razgovori o transferu Grej Orla su u toku, a ni ukrajinska ni američka strana nisu isključile bilo koju opciju. Uzvraćamo udarac, ne odustajemo. Ovde se radi o opstanku (Ukrajine), rekao je sagovornik Si-En-Ena u Kijevu.
Bespilotne letelice ne samo da bi Ukrajini obezbedile dodatnu vatrenu moć, već bi obezbedile i veće sposobnosti za prikupljanje obaveštajnih podataka, kao i proširile mogućnost usmeravanja artiljerije na kopnene ciljeve i bespilotne letelice koje kontroliše Rusija.
Ukrajina koristi nekoliko tipova bespilotnih letelica kratkog dometa protiv ruskih snaga. To uključuje AeroVironment RK-20 Puma AE i turski Bairaktar-TB2.