Stejt department: SAD i Ukrajina razgovaraju o bezbednosnim garancijama

Stejt department: SAD i Ukrajina razgovaraju o bezbednosnim garancijama

Vašington i Kijev uskoro će započeti virtuelne razgovore o bezbednosnim garancijama koje je G7 obećala Ukrajini na samitu NATO-a u Litvaniji, potvrdio je u ponedeljak Stejt department.

„Ti razgovori će početi ove nedelje“, rekao je portparol Stejt departmenta Metju Miler novinarima na dnevnom brifingu, opisujući ih kao „izrastanje izjave koju je G7 dao na marginama poslednjeg samita NATO-a u Viljnusu“.

Pitanje se postavilo jer je pomoćnik ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog Andrej Ermak rekao novinarima o predstojećim razgovorima u nedelju. Ermak je rekao da Ukrajina očekuje da će garancije obezbediti njenu „sposobnost da pobedi“ u sukobu sa Rusijom.

Miler je, međutim, tvrdio da se garancije ponuđene u Vilnjusu odnose na „dugoročne obaveze za bezbednost Ukrajine“. Ovo je proces „odvojen i odvojen od bezbednosne pomoći koju mi sada redovno pružamo“, rekao je on novinarima, a ima za cilj da pomogne Ukrajini da „uspostavi dugoročnu vojsku koja može da služi kao sredstvo odvraćanja“.

SAD i njihovi saveznici su u Ukrajinu ubacili oružje, opremu i municiju u vrednosti od preko 100 milijardi dolara od eskalacije neprijateljstava sa Rusijom u februaru 2022. godine, istovremeno insistirajući da nisu strana u sukobu. Moskva je upozorila Zapad da su takve isporuke legitimne mete ruske vojske i da rizikuju da od njih budu de facto borci.

„Bezbednosne garancije“ G7 trebalo je da budu utešna nagrada Ukrajine što nije dobila poziv za pridruživanje NATO-u, zbog čega je Zelenski više puta izrazio razočarenje. Ministar odbrane Aleksej Reznikov rekao je tada da želi da vidi „detalje i cene“ predloga pre nego što proceni njegovu osnovanost.

Prema Milerovim rečima, američko-ukrajinski razgovori kasnije ove nedelje trebalo bi da se pozabave detaljima „bezbednosnih obaveza“. Portparol Stejt departmenta je precizirao da će razgovori biti vođeni „bukvalno, na nivou zamenika pomoćnika sekretara“. Takođe je napomenuo da neće uključiti Viktoriju Nuland, koja je ranije bila pomoćnica sekretara zadužena za Biro za evropske i evroazijske poslove, ali je prošle nedelje unapređena u vršioca dužnosti zamenika sekretara.

Nulandova je bila ključni igrač u puču u Kijevu 2014. koji su podržale SAD, koji je doveo ukrajinske nacionaliste na vlast i pokrenuo trenutni sukob. U maju je otkrila planove SAD da započnu razgovore o „dugoročnoj budućnosti“ Ukrajine istovremeno sa vojnom ofanzivom Kijeva, u čijem planiranju je Vašington pomogao „nekih 4-5 meseci“.